Palił gumę... i potrącił pieszego
"Palenie gumy" to jeden ze sposobów popisywania się samochodem. Polega na wprowadzeniu kół w ruch obrotowy, gdy samochód stoi nieruchomo w taki sposób, że zaczyna wydzielać się dym z opon. O tym, że takie zachowane jest nieodpowiedzialne i może doprowadzić do tragedii przekonał się ostatnio młody kierowca peugeota, który kończąc swój pokaz potrącił pieszego. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.
Zdarzenie miało miejsce w nocy na jednej z bełchatowskich ulic. Policjanci zostali wówczas wezwani na miejsce potrącenia pieszego. Mundurowi ustalili, że 20-letni kierowca peugeota, stojąc w pobliżu jednego ze skrzyżowań w mieście „palił gumę” przy swoim aucie. Gwałtownie zwiększał obroty silnika, przy jednoczesnym przytrzymaniu hamulca ręcznego. Powodowało to hałas i wydobywanie się dymu z tartych o asfalt opon. Na tę sytuację zareagował jeden z mieszkańców, który widząc nieodpowiedzialne zachowane kierowcy postanowił zwrócić mu uwagę. Kiedy świadek zdarzenia wyszedł z terenu swojej posesji kierowca peugeota nagle zwolnił hamulec, powodując natychmiastowe zerwanie się auta z miejsca. W wyniku tego nieodpowiedzialnego zachowania potrącił pieszego, idącego w jego kierunku. 30-letni poszkodowany wpadł na pokrywę silnika pojazdu. W tej pozycji kierowca wiózł pieszego jeszcze przez kilkadziesiąt metrów. Finalnie pokrzywdzony upadł na ziemię. Na szczęście nie odniósł on poważniejszych obrażeń. Został zabrany do szpitala na badania. Na miejscu policjanci z grupy wypadkowej wykonali oględziny miejsca zdarzenia oraz pojazdu, zabezpieczyli ślady. Ustalili i przesłuchali świadków. W rozmowie z funkcjonariuszami kierowca peugota tłumaczył, że chciał zużyć stare opony oraz popisać się przed znajomymi. Był trzeźwy, jednak za swoje zachowanie już stracił prawo jazdy. Mieszkaniec powiatu bełchatowskiego odpowie teraz za spowodowane zagrożenia w ruchu drogowym. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.
Przypominamy!
Kierowanie pojazdem to odpowiedzialność za siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Młodzi kierowcy są grupą osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka. Nieodpowiedzialne zachowania za kierownicą, skłonności do popisywania się przed rówieśnikami, nieprzewidywanie zagrożenia, nadmierna prędkość, to wszystko często powoduje tragiczne i nieodwracalne w skutkach zdarzenia na drodze. Apelujemy o rozsądek i wyobraźnie za kierownicą!
nadkom. Iwona Kaszewska