Informacje

Bezpieczny senior w domu i na ulicy

„Bezpieczny senior w domu i na ulicy” to cykl profilaktycznych spotkań, w ramach których bełchatowscy policjanci rozmawiają ze starszymi mieszkańcami powiatu bełchatowskiego o potencjalnych zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się w codziennym życiu. Ostatnio policjanci spotkali się z seniorami w Miejskim Centrum Kultury „Giganty Mocy” w Bełchatowie, gdzie przeprowadzili prelekcję poświęconą zagrożeniom w ruchu drogowym. Policjanci uczyli jak zachować się na miejscu zdarzenia, jak postępować w sytuacji gdy ktoś zasłabnie, demonstrowali zasady udzielania pierwszej pomocy. Zwracali uwagę jak ważnym jest noszenie odblasków.

Spotkanie to było doskonałą okazją do omówienia seniorom  jak prawidłowo reagować na zagrożenia z jakimi mogą się spotkać będąc uczestnikami ruchu drogowego.  Policjant. z Wydziału Ruchu Drogowego - asp. sztab. Krzysztof Kaczyński szczegółowo omówił zagrożenia występujące na drogach, zwracał uwagę jak być bezpiecznym uczestnikiem ruchu drogowego, wskazywał jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych nie tylko w obszarach niezabudowanych, ale również wszędzie tam gdzie nie ma obowiązku ich noszenia. Seniorzy byli zachęcani do korzystania z elementów odblaskowych, ponieważ to dzięki nim piesi i podróżujący jednośladami są lepiej widoczni na drodze, dzięki czemu łatwiej jest im uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Funkcjonariusz uczył też jak właściwie i skutecznie reagować na miejscu zdarzeń drogowych.  Demonstrował prawidłowe zachowania w sytuacji gdy ktoś zasłabnie, czy straci przytomność. Pokaz  udzielania pierwszej pomocy wzbudził wśród uczestników spotkania ogromne zainteresowanie, seniorzy  mieli okazje wczuć się w rolę  osoby poszkodowanej i  tej która udziela pierwszej pomocy. 

Spotkanie z seniorami stworzyło też możliwość przekazania im informacji na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz przedstawienia założeń programu Dzielnicowy Bliżej Nas. Zagadnienia te omówili bełchatowscy profilaktycy - asp.sztab. Piotr Rokita i st.sierż.Aneta Kozłowska. Policjanci zapowiadają już kolejne spotkania z seniorami, które będą poświecone również metodom działania oszustów.

Policyjne statystyki pokazują, że osoby starsze coraz rzadziej dają się oszukać. Oszuści działający metodami „ na wnuczka, na administratora, na policjanta, na członka rodziny” coraz częściej są „rozpoznawalni” przez naszych seniorów. Nadal jednak policja odnotowuje przypadki, gdzie w wyniku oszustwa pokrzywdzone są osoby starsze. Ważne jest zatem pobudzenie czujności rodzinnej i sąsiedzkiej w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych. Dlatego policja apeluje o ostrożność, o zasadę ograniczonego zaufania oraz wykazanie zainteresowania przez rodzinę i znajomych osób samotnych. Dzięki naszej czujności, życzliwości i trosce o dobro dla drugiego człowieka oraz przekazywanej wiedzy o sposobach działania przestępców nasi seniorzy mogą czuć się bezpiecznie w domu i na drodze.

  • asp.sztab. Krzysztof Kaczyński prezentuje seniorom sposób udzielania pierwszej pomocy
Powrót na górę strony