Informacje

Potrącenie rowerzysty na przejściu dla pieszych

Bełchatowscy policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem rowerzystki, która przejeżdżała przez przejście dla pieszych. Przypominamy, że przejście dla pieszych, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem.

W poniedziałek (24 kwietnia br.) o godz. 8.50, na ulicy Edwardów w Bełchatowie kierujący samochodem marki VW Polo potrącił 64-letnią rowerzystkę. Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło, gdy kobieta jadąca rowerem, przejeżdżała przez przejście dla pieszych. Rowerzystka jadąc drogą dla rowerów wjechała na przejście dla pieszych (bez wydzielonego przejazd dla rowerzystów), wprost pod koła osobówki, doprowadzając do zdarzenia drogowego. Kierująca jednośladem została zabrana do szpitala na badania. Uczestnicy byli trzeźwi. W rozmowie z policjantami cyklistka tłumaczyła, że miała świadomość, iż przed przejściem dla pieszych powinna zatrzymać się i zejść z roweru, jednak myślała, że zdąży przejechać. Na miejscu pracowali policjanci, którzy ustalili i przesłuchali świadków, wykonali szkic i oględziny miejsca zdarzenia, sporządzili dokumentacje fotograficzną.

 

Prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozsądek i stosowanie się do przepisów prawa. Chwila nieuwagi może kosztować życie!

Policjanci przypominają :

  • Rowerzysta na przejściu dla pieszych - Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.
  • Przejazd dla rowerów -  W sytuacji kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że taka sytuacja nie zwalnia  rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.
  • Rowerzysta na chodniku - Rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:
  1. opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
  2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
  3. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta poruszając się chodnikiem, czy jadący po ulicy zawsze musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

nadkom. Iwona Kaszewska

 

Powrót na górę strony