Informacje

Dziękujemy za reakcję na zagrożenie

Bełchatowscy policjanci zatrzymali 53-latka, który kierował volkswagenem w stanie nietrzeźwości. W wyeliminowaniu z ruchu drogowego nieodpowiedzialnego kierowcy pomógł przypadkowy świadek, który zareagował na zagrożenie. Czujny obywatel zabrał mężczyźnie kluczyki ze stacyjki i na miejsce wezwał patrol policji. Interweniującemu świadkowi zdarzenia dziękujemy za obywatelską postawę! Apelujemy o rozsądek i trzeźwość kiedy wsiadamy za kierownicę.

W niedzielę, 4 czerwca 2023 roku, o godz. 10.40 policjanci z bełchatowskiej drogówki byli wezwani na miejsce obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy osobówki. Okazało się, że do sklepu przy ulicy Czaplinieckiej w Bełchatowie przyjechał mężczyzna kierujący volkswagenem i chwiejnym krokiem wszedł do punktu handlowego. Tą sytuację zauważył jeden z przypadkowych klientów, który przyglądał się nieodpowiedzialnemu zachowaniu kierowcy. W sklepie mężczyzna kupił dwie butelki alkoholu, wrócił do auta i chciał odjechać. Dalszą jazdę uniemożliwił mu czujny świadek zdarzenia, który wybiegł ze sklepu i zabrał mu kluczyki ze stacyjki. Ujął pijanego kierowcę i na miejsce wezwał patrol policji. Mundurowi sprawdzili trzeźwość 53-latka. Okazało się, że wydmuchał 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany i stracił już swoje uprawnienia do kierowania pojazdami. Śledczy przesłuchali świadków zdarzenia. Teraz o dalszym losie nieodpowiedzialnego kierowcy zdecyduje sąd. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara finansowa i zakaz kierowania pojazdami. Interweniującemu świadkowi zdarzenia dziękujemy za obywatelską postawę!


Warto wiedzieć, że ujęcie obywatelskie wynika z treści art. 243. Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o tym, że „ § 1 Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.”
To już kolejny przypadek, kiedy obywatele wyraźnie sprzeciwiają się takim nieodpowiedzialnym zachowaniom na drodze i co ważne reagują, powiadamiają służby. Nie zawsze trzeba samemu ujmować osoby podejrzanie się zachowujące, ważne, by o swoich przypuszczeniach powiadamiać policję i nie pozwalać, by pijani kierowcy poruszali się po drogach i zagrażali niewinnym osobom.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • umundurowany policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę. zdjęcie zrobione w pomieszczeniu służbowym. w tle kraty.
Powrót na górę strony