Informacje

Działania ruchu drogowego - "Bezpieczny Motocykl''

Sezon motocyklowy w pełni. Na drogach widocznych jest coraz więcej kierujących tymi pojazdami. W trosce o bezpieczeństwo motocyklistów, 3 czerwca 2023 roku na drogach powiatu bełchatowskiego zostały przeprowadzone działania pod nazwą „Bezpieczny Motocykl”. Miały one charakter wojewódzki i zostały zrealizowane w ramach trwającej na terenie kraju akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Pamiętajmy, bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nas samych.

W niedzielę, 4 czerwca 2023 roku policjanci z ruchu drogowego prowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo motocyklistów. „Bezpieczny Motocykl” to akcja policji, której głównym celem jest ograniczenie zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, ograniczenie brawurowej i niebezpiecznej jazdy na motocyklach oraz ujawnianie wykroczeń popełnianych przez motocyklistów i kierujących innymi pojazdami w stosunku do kierujących jednośladami. Działania miały charakter wojewódzki i zostały zrealizowane w ramach trwającej na terenie kraju akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”.  W czasie działań na drogach powiatu bełchatowskiego policjanci skontrolowali 49 pojazdów, w tym 14  motocyklistów, ujawnili 40 wykroczeń w ruchu drogowym, w tym 27 kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość. W ich ręce wpadł kierowca, który nie posiadał uprawnień do kierowania motocyklem.

Przypominamy, że motocykliści to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Kultura jazdy, przestrzeganie przepisów, pamiętanie o zagrożeniach, szczególna ostrożność, a przede wszystkim trzeźwość w połączeniu z profesjonalnym strojem, odpowiednio dopasowanym kaskiem oraz sprawnym technicznie motocyklem może zapewnić bezpieczne dotarcie do celu.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:

  • przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego,
  • dbać o stan techniczny swojego motocykla,
  • kierując motocyklem należy pamiętać o odpowiednim ubiorze, który ochroni przed ewentualnymi urazami podczas zdarzenia drogowego,
  • dbać o swoją kondycję, stan psychofizyczny,
  • zawsze warto zaplanować trasę.
  • od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze,
  • zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,
  • zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu.
  • obserwować zachowanie innych kierowców, zwłaszcza tych zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo.

Motocyklisto pamiętaj!

Zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze. Najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów to niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Zachęcamy też do zakładania bez względu na porę dni elementów odblaskowych. W ciągu dnia jaskrawy kolor znacznie poprawia widoczność użytkowników jednośladów i może uchronić nas od zdarzenia drogowego i uratować zdrowie, a nawet życie.

nadkom. Iwona Kaszewska

 

  • policjant na policyjnym motocyklu.
Powrót na górę strony