Informacje

Zachowaj ostrożność przy korzystaniu z butli z gazem!

Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny wybuchu butli gazowej, jaki miał miejsce w jednym z domów na terenie powiatu bełchatowskiego. Ofiara wybuchu, 42-letnia kobieta została przewieziona do bełchatowskiego szpitala. Eksplozje gazu często niosą tragiczne skutki. Dlatego dla bezpieczeństwa ważne jest prawidłowe korzystanie z butli z gazem.

2 lipca 2023 roku o godzinie 13.30 dyżurny bełchatowskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, dotyczące wybuchu gazu. Zdarzenie miało miejsce w domu jednorodzinnym w miejscowości Kielchinów, w którym zamieszkiwała jedna osoba. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby ratunkowe. Zgłaszający poinformował policjantów, że w chwili zdarzenia przebywał na swojej działce. Kiedy usłyszał głośny wybuch z sąsiedniej posesji i zobaczył, że z domu sąsiadki wydobywa się dym natychmiast ruszył na pomoc. Na miejsce wezwał służby ratunkowe, a sam udzielił pomocy poszkodowanej i wyprowadził ją w bezpieczne miejsce. Finalnie ofiara wybuchu, 42-letnia kobieta, która doznała oparzeń, została przewieziona do bełchatowskiego szpitala. Na miejscu trwała akcja gaśnicza. Strażacy i policjanci pracowali do późnych godzin wieczornych. Grupa dochodzeniowo - śledcza po zakończonej akcji gaśniczej prowadzonej przez strażaków, przeprowadziła oględziny miejsca zdarzenia. Przyczyny pożaru, wszystkie szczegóły i okoliczności zdarzenia będą wyjaśnione w trakcie prowadzonego postępowania.

Najczęściej do wybuchów butli z gazem dochodzi przez ich złe użytkowanie. Eksplozje gazu często niosą tragiczne skutki. Dlatego dla bezpieczeństwa ważne jest prawidłowe korzystanie z butli z gazem, właściwe użytkowanie i przechowywanie butli z gazem.

Pamiętajmy:

  • Butla gazowa nie może znaleźć się w temperaturze wyższej, niż 35 st. Celsjusza. Gaz, który znajduje się w butli, ma dużą rozszerzalność cieplną. Oznacza to, że jeśli jego temperatura podniesie się o jeden stopień, jego ciśnienie zwiększy się tym samym o siedem atmosfer. Stąd też w butli powinno pozostać minimum 15 proc. wolnego miejsca - ono przyjmie ewentualny nadmiar ciśnienia. Przepełnienie i zbyt wysoka temperatura doprowadzają do znacznego wzrostu ciśnienia w butli, która pod jego wpływem zostaje rozerwana, tym samym dochodzi do wybuchu gazu.
  • Butle z gazem powinniśmy przechowywać w miejscu suchym oraz dobrze wentylowanym. Jeśli butla nie jest podłączona do urządzenia, nie może być przechowywana w pomieszczeniu mieszkalnym. Nie stawiajmy butli w pobliżu otwartego źródła ognia. Unikajmy również ustawiania jej przy urządzeniach elektrycznych - w przypadku iskrzenia i nieszczelności butli, może dojść do wybuchu. Do urządzeń elektrycznych zalicza się również kontakty, liczniki i włączniki elektryczne.
  • Napełnione butle nie powinny być też przechowywane w piwnicach i garażach, poniżej poziomu podłoża. Wynika to z tego, że propan-butan jest cięższy niż powietrze. Jeśli butla okaże się nieszczelna, gaz będzie się gromadził przy podłodze i stworzy łatwopalną mieszankę.
  • Butlę z gazem stawiajmy w pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa, niż 0 stopi Celsjusza. Podłączając ją do urządzenia, używajmy jedynie atestowanych węży przeznaczonych do gazu płynnego. Wąż powinien mieć maksymalnie 3 metry długości. Przed podłączeniem sprawdźmy koniecznie, jakie ciśnienie jest wymagane w urządzeniu, które podłączamy do butli.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • strażacy i policjanci na miejscu pogorzeliska. trwa akcja gaśnicza budynku w którym wybuchł gaz. strażacy gaszą pożar, na zdjęciu widoczny jest też policjant.
  • widok dwóch butli od gazu, stan po pożarze. stoją na podłożu trawiastym.
Powrót na górę strony