Międzypowiatowe Obchody Święta Policji już za nami
28 lipca 2023 roku, na Placu Narutowicza w Bełchatowie odbyły się Ponadpowiatowe Obchody Święta Policji. Tego dnia wspólnie świętowali funkcjonariusze z pięciu powiatów garnizonu łódzkiego: bełchatowskiego, pabianickiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego i wieluńskiego.
Obchodzone corocznie Święto Policji nawiązuje do Ustawy o Policji Państwowej uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 lipca 1919 roku. W tym roku ceremonia w ramach Ponadowiatowych Obchodów Święta Policji odbyła się w piątek, 28 lipca 2023 roku, w Bełchatowie na Placu Narutowicza. Uroczysty apel poprzedziła zaplanowana na 25 lipca 2023 roku, o godzinie 13.00 Msza Święta, w Kościele Dziekańskim p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie, którą w intencji policjantów, pracowników Policji i ich rodzin odprawił Ksiądz Janusz Moskała. W piątek, bezpośrednio przed uroczystym apelem, komendanci bełchatowskiej policji złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych na wschodzie w 1940 roku funkcjonariuszy Policji Państwowej.
28 lipca 2023 roku, przed godziną 11.00 na Placu Narutowicza w Bełchatowie zgrupowali się wyróżnieni i awansowani policjanci, kompania honorowa z pocztem flagowym i sztandarowym, poczty sztandarowe komend powiatowych współorganizatorów uroczystości oraz Zakładowa Orkiestra Górnicza Kopalni Bełchatów. Uroczysty apel zgromadził kadrę kierowniczą, funkcjonariuszy i pracowników Policji z pięciu komend powiatowych: z Bełchatowa, Pabianic, Pajęczna, Radomska i Wielunia. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinspektor Sławomir Litwin.
Zaproszeni goście zajęli miejsca na trybunie honorowej. Na uroczystość przybyli starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący rad powiatów i miast oraz członkowie zarządów powiatów oraz inni znamienici goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele służb mundurowych i instytucji na co dzień współpracujących z Policją. Miło nam było gościć także Kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji, księdza podporucznika Jacka Syjuda oraz Prawosławnego Kapelana Straży Granicznej ksiedza podpułkownika Adama Weremijewicza. Zaproszenie przyjęli również: Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku” w Łodzi, Pan Jarosław Olbrychowski oraz Przewodniczący Łódzkiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, podinspektor Krzysztof Balcer.
Po przybyciu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi nadinspektora Sławomira Litwina dowódca uroczystości nadkomisarz Bartłomiej Kurowski złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu z okazji Ponadpowiatowych Obchodów Święta Policji. Komendant dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z policjantami, a następnie zajął miejsce na trybunie honorowej. Po chwili nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, po czym orkiestra odegrała, a policjanci i wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.
Tegoroczne Święto Policji przypada w 104. rocznicę powołania Policji Państwowej. To do jej tradycji odwołuje się współczesna Policja. Lipcowe Święto Policji to dla funkcjonariuszy zawsze czas wyróżnień, awansów, podziękowań za ich trudną i pełną poświęcenia służbę. Jest to również czas skłaniający do refleksji i powrotu pamięcią do tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Dlatego podczas uroczystości dla uczczenia pamięci poległych funkcjionariuszy, po symbolicznej minucie zadumy odegrana została melodia Śpij Kolego.
Następnie głos zabrał gospodarz uroczystości Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie, który w imieniu wszystkich komendantów współorganizatorów uroczystości złożył gratulacje policjantom. Inspektor Grzegorz Czubakowski podziękował funkcjonariuszom za codzienną służbę oraz zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych życząc, aby każdy funkcjonariusz zawsze bezpiecznie wracał do domu i najbliższych. Słowa uznania skierował również do pracowników policji podkreślając, że ich praca ma istotny wkład w budowaniu skutecznie i sprawnie działającej Policji. Komendant podziękował wszystkim, którzy wspierają Policję we wszelkich działaniach na rzecz bezpieczeństwa. Dziękował za współpracę i wsparcie starostom, prezydentom, burmistrzom, wójtom oraz wszystkim przyjaciołom policji.
Po wystąpieniu Komendanta odbyła się kolejna część ceremonii, wręczenie odznaczeń, a także aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe, które wszyscy funkcjonariusze odebrali z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi nadinspektora Sławomira Litwina.
Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, 9 policjantów zostało wyróżnionych brązową odznakę Zasłużony Policjant. Rozkazami Komendanta Głównego Policji w korpusie oficerów starszych awanse otrzymało 4 policjantów. Rozkazami Komendanta Wojewódzkiego Policji w korpusie oficerów młodszych, na wyższe stopnie służbowe zostało awansowanych 5 funkcjonariuszy. W korpusie aspirantów, awanse otrzymało 72 policjantów. Rozkazami komendantów powiatowych współorganizatorów uroczystości w korpusie podoficerów awansowanych zostało 74 funkcjonariuszy oraz w korpusie szeregowych wyższe stopnie służbowe otrzymało 39 policjantów.
Po tej części uroczystości głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi, który pogratulował policjantom wyróżnień i awansów na wyższe stopnie służbowe, jednocześnie dziękując za sumienne wykonywanie obowiązków, poświęcenie i troskę o zapewnienie bezpieczeństwa. Podziękowania złożył również pracownikom cywilnym, którzy codzienną pracą wspomagają funkcjonariuszy.
Słowa uznania i podziękowania za służbę, dzięki której mieszkańcy są bezpieczni, popłynęły również z ust starosty bełchatowskiego Pani Doroty Pędziwiatr.
Uroczystość uświetniła obecność i występ Zakładowej Orkiestry Górniczej Kopalni Bełchatów. Na zakończenie ceremonii orkiestra zagrała Warszawiankę, polską pieśń patriotyczną, którą śpiewano w czasie ważnych wydarzeń narodowych i zrywów niepodległościowych, pieśń która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była jedną z kandydatek do hymnu państwowego. Następnie odbyła się defilada, w której wzięła udział Kompania Honorowa Oddziału Prewencji Policji w Łodzi.
W dzień uroczystości przy Placu Narutowicza odbył się również piknik profilaktyczny, gdzie policjanci przygotowali szereg atrakcji. Mundurowi zachęcali zainteresowanych do wstąpienia w szeregi Policji, informując o warunkach jakie trzeba spełnić, aby móc przystąpić do procesu rekrutacji. Uczestnicy pikniku mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć z bliska sprzęt, który funkcjonariusze wykorzystują w codziennej służbie m.in. ten, który używany jest podczas zabezpieczenia imprez masowych. Policjanci zaprezentowali radiowozy i motocykle policyjne. Każdy z przybyłych gości mógł poczuć się jak prawdziwy policjant, siadając za kierownicą radiowozu bądź motocykla. Mundurowi przygotowali również tor przeszkód, który należało pokonać w alko lub narkogoglach. Dzięki wykorzystaniu tego sprzętu każdy starszy uczestnik pikniku mógł się przekonać jaki wpływ na organizm człowieka ma alkohol i środki odurzające oraz jak niebezpieczne może być kierowanie pojazdem pod ich wpływem. Dużą atrakcją z pewnością była możliwość skorzystania z symulatora dachowania zaprezentowanego przez Wojewódzki Ośrodek Ośrodka Ruchu Drogowego Oddział Terenowy w Sieradzu. Z kolei dzięki temu urządzeniu każdy mógł się przekonać, jak zachowuje się ludzkie ciało i przedmioty umiejscowione w pojeździe podczas dachowania oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe. Dla najmłodszych policjanci przygotowali miasteczko ruchu drogowego oraz zabawy i konkursy dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Podczas pikniku mundurowi prowadzili liczne działania profilaktyczne ze szczególnym uwzględnieniem tematyki bezpieczeństwa nad wodą i w ruchu drogowym. Dodatkowo wszystkim zainteresowanym udzielano informacji na temat funkcjonowania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”, programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji „Moja Komenda”.
nadkom. Iwona Kaszewska