Informacje

Oszustwo "na wnuczka" – starsza pani straciła oszczędności. Uważaj na oszustów, ostrzeż bliskich!

Uwaga na oszustów podszywających się pod osoby bliskie, czy podających się za policjantów! Ostatnio ofiarą przestępców padła 77-letnia bełchatowianka, która uwierzyła, że jej wnuczka spowodowała wypadek drogowy i pilnie potrzebuje pieniędzy. Kobieta chcąc jej pomóc przekazała oszustom swoje oszczędności.

30 sierpnia 2023 roku, po godzinie 22.00 bełchatowscy policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie metodą na wnuczka, gdzie ofiarą przestępców padła 77-letnia bełchatowianka. Śledczy ustalili, iż tego dnia do starszej pani zadzwoniła kobieta, która podając się za jej wnuczkę poinformowała, że spowodowała wypadek. Twierdziła, że potrąciła kobietę w ciąży, która została zabrana do szpitala. Następnie w rozmowę włączyła się kolejna osoba, która przedstawiła się jako policjantka podając swoje nazwisko. Osoba ta potwierdziła przebieg zdarzenia i poinformowała, że wnuczka potrzebuje pieniędzy na kaucję, aby mogła wyjść z więzienia. Oszuści wypytali pokrzywdzoną o ilość posiadanych pieniędzy oraz o jej dane osobowe. Finalnie zmanipulowana seniorka, będąc przekonana, że pomaga wnuczce, swoje oszczędności w walucie polskiej i zagranicznej oraz złotą biżuterię przekazała mężczyźnie tzw. odbierakowi, który czekał niedaleko jej miejsca zamieszkania. Teraz sprawą zajmują się policjanci.

Apelujemy do mieszkańców: Ostrzegajmy bliskich przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, czy policjantów. Uświadamiajmy ich jak mają zareagować w przypadku otrzymania telefonu z taką, czy podobną informacją. Uczulmy ich, że nigdy nie wolno działać pochopnie, pod presją czy w pośpiechu. Zawsze należy dać sobie czas na zweryfikowanie czy informacja jest prawdziwa. Za każdym razem należy rozłączyć rozmowę, w pierwszej kolejności skontaktować się z bliskimi, a o całej sytuacji należy powiadomić Policję.

Aby nie paść ofiarą oszustów pamiętaj:

 • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym. Nie działaj pochopnie pod presją czasu.
 • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, skontaktuj się z kimś bliskim i poinformuj o sytuacji, dzwoń na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu, nie może być ono tajemnicą.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
 • Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.

Charakterystyka oszustw metodą „na wnuczka”

 • Oszuści najczęściej dzwonią na numery stacjonarne, zdarza się, że podczas takej rozmowy proszą o numer komórkowy i wówczas dzwonią na wskazany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny aby sama podała jak najwęcej informacji pozwalających przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
 • W rozmowie oszust prosi o pieniądze na konkretny cel, stosując przy tym różnorodne „legendy”.
 • Zdarza się, że dzwoniący nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy i prosi o dyskrecję. Zapewnia także o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki. Często oprócz gotówki sprawcy nakłaniają osobę oszukiwaną do wydania im również wartościowej biżuterii.
 • Często oszuści wykonują do swoich ofiar kilka połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy. Takie częste telefony mają także utrudnić osobie oszukiwanej nawiązanie kontaktu z członkami rodziny, rzekomo proszącymi o pomoc finansową.
 • Gdy osoba oszukiwana ma wątpliwości, co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny: płaczą, wręcz błagają o pomoc.
 • Kiedy oszustowi udaje się nakłonić osobę pokrzywdzoną do „udzielenia pożyczki” informuje wtedy, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy. Podaje wtedy sposób przekazania pieniędzy, najczęściej informując, że przyjdzie po nie inna osoba. Ze statystyk Policji wynika, że osoba oszukiwana najczęściej przekazuje pieniądze obcej osobie, która odgrywa rolę tzw. odbiorcy. Sprawca ten podaje się za dobrego znajomego rzekomego „wnuczka”.
 • Bywa też tak, że „odbiorca” po przybyciu do oszukiwanej osoby, przekazuje jej telefon komórkowy, umożliwiając w ten sposób ponowną rozmowę z rzekomym „wnuczkiem”, co ma dodatkowo uwiarygodnić konieczność przekazania pieniędzy. Pamiętaj nie dzwoń z telefonu „odbiorcy”. To kolejny sygnał, że należy natychmiast powiadomić Policję.

nadkom. Iwona Kaszwska

Powrót na górę strony