Informacje

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Apelujemy do wszystkich rowerzystów aby nie pozostawiali swoich jednośladów bez nadzoru oraz zabezpieczali je przed kradzieżą, aby nie stały się łatwym łupem złodziei! Chwila nieuwagi wystarczy aby rower znalazł się w posiadaniu nieuczciwych osób.

Od stycznia 2023 roku bełchatowska policja odnotowała 29 kradzieży rowerów. Zdarzenia takie najczęściej miały miejsce w godzinach wieczornych i nocnych. Do dwóch ostatnich kradzieży doszło wczoraj, a dotyczyły one rowerów pozostawionych przed klatką schodową bloku, w stojaku dla rowerów i przypiętych linką dla rowerów. Jak wynika z policyjnych statystyk, kradzieże rowerów są zazwyczaj przypadkowe. Złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń. Do kradzieży dochodzi także z miejsc, gdzie rowery są przechowywane, czyli z garaży i piwnic. Aby ustrzec się przed takimi zdarzeniami, a jednocześnie ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego roweru.

Nie ma skutecznej metody aby takie kradzieże całkowicie wyeliminować, ale wystarczy nie kusić losu i nie dawać amatorom cudzego mienia okazji. Pamiętajmy aby zadbać o solidne zapięcie i nigdy nie pozostawiać jednośladów bez nadzoru, bez solidnego zabezpieczenia przed klatką schodową bloku albo w korytarzu, czy chociażby na chwilę przed sklepem. W takich sytuacjach złodziej łup ma podany "na tacy". Wystarczy tylko po niego sięgnąć. Nie pozostawiajmy więc rowerów bez profesjonalnego zabezpieczenia. Tu ważne jest, aby nie przypinać blokady do przedniego koła. Wystarczy chwila, a złodziej odkręci koło i łup ma w ręku. Rower zawsze przypinajmy do punktów o dużej średnicy, które ciężko jest przeciąć. W domu trzymajmy kartę gwarancyjną oraz fotografię jednośladu. Jeśli dojdzie do kradzieży, policji łatwiej będzie go odnaleźć.

Przypominamy, najczęściej łupem złodziei padają rowery:

 • pozostawione bez zabezpieczenia przed budynkami, na klatce schodowej, w korytarzu,
 • postawione „na chwilę” przed sklepem,
 • pozostawione w słabo zabezpieczonej piwnicy,
 • zabezpieczone słabej jakości zapięciem, linką lub cienkim łańcuchem, które przecinane są zwykłym sekatorem,
 • nieprawidłowo zabezpieczone – np. linką przełożona jedynie przez koło roweru.

Podstawowe zasady mogące uchronić rower przed kradzieżą:

 • zadbaj o wyposażenie roweru w solidne zabezpieczenie i zawsze go używaj,
 • nie pozostawiaj roweru na klatce schodowej lub w stojaku przed wejściem do klatki schodowej,
 • nie pozostawiaj niezabezpieczonego, gotowego do jazdy jednośladu „na chwilę” przed sklepem, czy w innym miejscu,
 • rower pozostawiaj w bezpiecznym miejscu, jednoślad pozostawiony w piwnicy zamkniętej na słabą kłódkę również narażony jest na kradzież,
 • uczul też swoje pociechy, aby nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru,
 • zwracaj uwagę na osoby wchodzące na klatkę schodową, nie otwieraj drzwi domofonem każdej osobie bez sprawdzenia kim ona jest - może to być złodziej,
 • posiadaj zdjęcie roweru, przechowuj dokumenty z numerem seryjnym jednośladu, który często znajduje się na ramie - to informacje, które są pomocne w przypadku kradzieży,
 • reaguj na podejrzane osoby, które pojawiają się w obrębie posesji czy miejsc Twojego zamieszkania - o takich sytuacjach należy niezwłocznie zawiadomić Policję.

Gdy doszło do kradzieży roweru niezwłocznie informuj o tym fakcie Policję. Wówczas pomocne jest zdjęcie przedstawiające rower, dowód jego zakupu lub karta gwarancyjna z numerem seryjnym przypisanym do roweru. Warto też obserwować aukcje internetowe, na których rower może być wystawiony do sprzedaży, wówczas natychmiast należy powiadomić Policję.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony