Informacje

Odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej oraz znieważenie ratownika medycznego oraz interweniujących policjantów

Ratownik medyczny, podobnie jak policjant jest funkcjonariuszem publicznym. W związku z tym podlega takiej samej ochronie prawnej jak interweniujący policjant. Pomimo tego, że ratownicy świadczą pomoc przedmedyczną osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone, bywa że sami stają się ofiarami agresji ze strony swoich pacjentów. Za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

11 października 2023 roku, po godzinie 18.00 policjanci otrzymali informację dotyczącą mężczyzny, który w miejscowości Pożdżenice leżał na trawniku w stanie zagrażającym jego życiu. Ze zgłoszenia wynikało, że może on być nietrzeźwy lub pod wpływem narkotyków, oraz że jest agresywny  wobec ratowników medycznych. Na miejscu mundurowi z Komisariatu Policji w Zelowie zastali medyków udzielających pierwszej pomocy nietrzeźwemu 37-latkowi. Medycy poinformowali, że kiedy zaczęli udzielać pomocy leżącemu na ziemi mężczyźnie, ten podniósł się i zaczął im ubliżać, a jednego z nich poszarpał. Agresor podobnie zachowywał się wobec interweniujących policjantów. Nie szczędził im wulgaryzmów, podczas legitymowania odepchnął mundurowych i stawał się coraz bardziej agresywny. Takim zachowaniem naraził się na dodatkową odpowiedzialność. Szybko został obezwładniony i trafił do policyjnej celi, a po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty dotyczące znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej ratownika medycznego oraz funkcjonariuszy policji.

Przypominamy, że ratownik medyczny w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych ma status funkcjonariusza publicznego, podobnie jak interweniujący policjant, wobec tego, znieważenie czy też co gorsza, naruszenie nietykalności cielesnej osoby objętej taką ochroną jest przestępstwem.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony