Zwracajmy uwagę na osoby potrzebujące pomocy
Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla osób narażonych na wychłodzenia. Niskie temperatury są śmiertelnym zagrożeniem dla osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych czy będących pod wpływem alkoholu. Policjanci w trakcie codziennej służby sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Jeśli widzisz taką osobę, nie bądź obojętny i nas powiadom. Nasze działanie może uratować komuś życie!
Niska temperatura sprawia, że wiele osób może być narażonych na utratę zdrowia lub życia wskutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, nieposiadających dachu nad głową oraz osób starszych, nieporadnych, ale też będących pod wpływem alkoholu, przebywających przez dłuższy czas na zewnątrz. Nasze statystyki pokazują, że w okresie od stycznia do 20 października 2023 roku bełchatowscy policjanci oraz mundurowi z Komisariatu w Zelowie i posterunków policji podległych bełchatowskiej komendzie przeprowadzili ponad 100 interwencji dotyczących osób, które znajdowały się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. Część z tych interwencji była zainicjowana zgłoszeniami mieszkańców, którzy zaalarmowali służby ratunkowe o sytuacji, w której osoba potrzebowała pomocy. Dzięki zgłoszeniom mieszkańców policjanci pomagali osobom, które potrzebowały pomocy. Informacje telefoniczne od zgłaszających i nasza reakcja na zagrożenie być może uratowała niejedno życie.
Policja jest formacją służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony jego bezpieczeństwa. Ratowanie życia, pomoc osobom, których życie jest zagrożone jest na stałe wpisana nie tylko w katalog policyjnych zadań i obowiązków, ale przede wszystkim stanowi podstawę policyjnej służby. Dlatego w okresie jesienno-zimowym policjanci w ramach codziennej służby kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenia. Kontrolują między innymi opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe, reagują na zgłoszenia mieszkańców, również te, naniesione jako zagrożenie na Krajową Mapę Bezpieczeństwa. Jak co roku monitorujemy sytuację i niesiemy pomoc potrzebującym.
Pamiętajmy!
Reagujmy za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Zwłaszcza teraz, w okresie jesienno-zimowym nie bądźmy obojętni na los innych. Gdy warunki atmosferyczne są trudne - jest zimno, pada deszcz, śnieg, wieje porywisty wiatr, a my zauważymy osobę, która może potrzebować pomocy, poinformujmy o tym służby ratownicze, dzwoniąc pod nr alarmowy 112. Jeden telefon może uratować czyjeś życie. W przypadku interwencji nie wymagającej natychmiastowej reakcji policjantów, zgłoszenie możemy nanieść za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.
nadkom. Iwona Kaszewska