Spotkania profilaktyczne to ważny element policyjnej służby
Bełchatowscy policjanci przeprowadzili kolejne spotkania z dziećmi, w czasie których mówili o tym, jak bezpiecznie spędzać czas. Stałym punktem cyklu spotkań jest bezpieczeństwo na drodze, a także podczas kontaktu z obcą osobą. Uczą jak zareagować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy. Ze starszymi uczniami mundurowi rozmawiają o bezpieczeństwie w sieci, rozmawiają z nimi o cyberprzemocy i przybliżają kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich.
Policjanci doskonale wiedzą, jak wartościowe są działania profilaktyczne i oprócz własnych inicjatyw, chętnie odpowiadają na zaproszenie. Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji regularnie prowadzą spotkania profilaktyczne w placówkach oświatowych. Ostatnio odbyły się one w Przedszkolu w Niedyszynie, w Gminnym Przedszkolu w Kurnosie Drugim oraz w Szkole Podstawowej nr 3, Szkole Podstawowej nr 4, a także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bełchatowie. W komendzie gościliśmy rownież uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Bełchatowa. Podczas takich zajęć mundurowi edukują oraz przypominają najmłodszym o zasadach bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo na drodze, w domu, spędzanie wolnego czasu, jak zachować się podczas kontaktu z obcą osobą, czy spotkania ze zwięrzęciem to stałe elementy rozmów z najmłodszymi, których policjanci uczą również jak zareagować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy. Podczas rozmowy i poprzez zabawę funkcjonariusze przypominają najważniejsze zasady zachowania na drodze, w domu, na podwórku oraz w przedszkolu.
Tematem rozmów ze starszymi uczniami jest cyberprzemoc, hejt, oraz kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich. Mundurowi wyjaśnili jak bronić się przed hejtem, który jest częstym zjawiskiem w wirtualnym świecie. Przypomnieli nastolatkom kwestie dotyczące bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych. Omówili też skutki jakie może przynieść zamieszczanie zdjęć czy filmów w internecie oraz przypomnieli, że nikt nie jest w sieci anonimowy. Profilaktycy opowiadali o przypadkach niebezpiecznych sytuacji związanych z zawieraniem znajomości w sieci. Bardzo często będąc przy tym temacie, tłumaczą swoim słuchaczom czym jest zjawisko handlu ludźmi i jak nie stać się jego ofiarą. Podczas spotkań poruszono także tematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Uczniowie usłyszeli jakie są przejawy demoralizacji, co to jest czyn karalny, a także co grozi niepełnoletniej osobie za złamanie prawa.
Innym ważnym tematem budzącym zainteresowanie zarówno wśród przedszkolaków jak i uczniów były tajniki policyjnej służby. Młodzi słuchacze mieli wiele pytań dotyczących zawodu policjanta oraz sprzętu, jakiego używają funkcjonariusze. Dlatego mundurowi, korzystając z okazji, przybliżyli im tajniki pracy policjantów.
nadkom. Iwona Kaszewska