Informacje

Podsumowanie działań "Alkohol i narkotyki" na drogach powiatu bełchatowskiego

26 lutego 2024 roku policjanci ruchu drogowego kontrolowali kierowców w akcji pod nazwą „Alkohol i narkotyki”. Mundurowi sprawdzili trzeźwość 120 kierujących. Ujawnili 37 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym. Wyeliminowali z dróg trzech kierowców, którzy kierowali pojazdami na tak zwanym „podwójnym gazie”. Zatrzymali 3 prawa jazdy i 4 dowody rejestracyjne. Żaden z kontrolowanych kierujących nie prowadził pojazdu po zażyciu środków odurzających.

Wczoraj, 26 lutego 2024 roku policjanci drogówki na terenie całego powiatu bełchatowskiego sprawdzali trzeźwość kierowców przemieszczających się po drogach, a także weryfikowali, czy nie znajdują się oni pod wpływem substancji działających podobnie do alkoholu. Akcja ukierunkowana była na przeprowadzenie kontroli maksymalnej ilości kierowców i zatrzymanie tych, którzy kierowali pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wszystko po to, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszyć liczbę zdarzeń drogowych, w tym spowodowanych właśnie przez nietrzeźwych bądź odurzonych kierujących. W trakcie działań patrole ruchu drogowego rozlokowane były głównie na najważniejszych ciągach komunikacyjnych, ale można było je spotkać również na drogach gminnych. Podczas wzmożonych kontroli mundurowi sprawdzali również, czy kierujący i pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa oraz urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Funkcjonariusze kontrolowali także stan techniczny pojazdów. Badaniu trzeźwości poddano 120 kierujących. Policjanci ujawnili 37 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym. Wyeliminowali z dróg trzech kierowców, którzy kierowali pojazdami na tak zwanym „podwójnym gazie”, zatrzymali 3 prawa jazdy oraz 4 dowody rejestracyjne. Żaden z kontrolowanych kierujących nie prowadził pojazdu po zażyciu środków odurzających.

Pamiętajmy, że każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem używek jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę sytuacji na drodze. Zaburza zmysły, powodując, że źle można ocenić odległość między pojazdami, a także kontrolować prędkość dostosowując ją do warunków drogowych i ustalonych limitów. Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków, jest zachowaniem nieodpowiedzialnym i może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Nawet rowerzysta czy osoba poruszająca się hulajnogą w stanie nietrzeźwości stanowi duże zagrożenie. Pamiętajmy, pijani kierowcy, rowerzyści, osoby poruszające się hulajnogami czy innymi urządzeniami transportu osobistego w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg. Kierowco, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub podobnie działającego środka odurzającego, zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności, niesie także ze sobą także wysokie konsekwencje finansowe.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony