Informacje

Przed nami nowy sezon sportowy i nowe wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa

Data publikacji 28.02.2024

Każdego roku kwestie organizacyjne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas wydarzeń sportowo - rozrywkowych są priorytetem Policji i wiążą się z ogromnym zaangażowaniem sił policyjnych. Bełchatowscy funkcjonariusze działania te realizują przy pomocy mundurowych z podległego komisariatu i posterunków policji oraz często przy wsparciu Oddziału Prewencji Policji w Łodzi. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo nie tylko wokół stadionu i na trasach dojazdowych, ale także patrolują teren miasta, aby nie doszło do naruszeń przepisów prawa, aktów wandalizmu, chuligaństwa i bandytyzmu.

Już w marcu rozpoczyna się nowy sezon rozgrywek sportowych, co wiąże się z kolejnymi, dodatkowymi zadaniami dla stróżów prawa. W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas każdego wydarzenia do służby angażowane są znaczne siły i środki. W czasie każdych sportowych zmagań mundurowi dbają o bezpieczeństwo zawodników, kibiców, osób przyjezdnych oraz mieszkańców miasta. Policjanci cały czas obecni są w rejonie, w którym odbywa się sportowa rywalizacja, w miejscach grupowania się kibiców i innych newralgicznych punktach. W trakcie zabezpieczeń funkcjonariusze głównie zwracają uwagę, aby nie dochodziło do naruszeń ładu i porządku publicznego. Stróże prawa przed rozpoczęciem spotkania, w jego trakcie, jak i po zakończeniu zabezpieczają między innymi trakty komunikacyjne prowadzące na stadion. Mundurowi dbali o bezpieczeństwo nie tylko w trakcie meczu, czy imprezy rozrywkowej, ale również na długo przed jego rozpoczęciem, a także po zakończeniu takiego wydarzenia. W zabezpieczeniach imprez sportowych uczestniczą funkcjonariusze różnych pionów i służb. Mundurowi z prewencji, ruchu drogowego oraz kryminalni zabezpieczają trasy dojazdowe i okolice obiektu. Dbają by każdy z uczestników bez przeszkód dotarł na stadion, by w czasie wydarzenia nie doszło do żadnych incydentów, żeby nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa oraz porządku w mieście poprzez konfrontacje zwaśnionych grup pseudokibiców, czy aktów wandalizmu, chuligaństwa i bandytyzmu. Policjanci dbają również o to, by po zakończeniu imprezy, każdy równie bezpiecznie powrócił do domu. Bełchatowscy funkcjonariusze działania te realizują przy pomocy mundurowych z podległego komisariatu i posterunków policji oraz często przy wsparciu Oddziału Prewencji Policji w Łodzi. Dzięki dużej liczbie zaangażowanych policjantów możliwa jest szybka i skuteczna reakcja na każdy przypadek naruszenia przepisów Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych. Reagujemy na każdy przejaw przemocy i zakłóceń porządku publicznego. Policjanci są bezwzględni dla chuliganów i osób naruszających porządek prawny podczas imprez sportowo-rozrywkowych. Każde zakłócenie porządku publicznego spotka się z natychmiastową reakcją służb policyjnych. Wszystko ma jeden cel - bezpieczeństwo uczestników spotkania, kibiców oraz mieszkańców. W działaniach dążymy do tego by rozgrywki sportowe były świętem, a nie okazją do aktów chuligaństwa, wandalizmu czy wręcz bandytyzmu.

W 2023 roku bełchatowscy policjanci prowadzili działania związane z zabezpieczeniem 66  różnych wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie miasta i powiatu bełchatowskiego,  z czego 28 to mecze piłki nożnej, 14 to mecze piłki siatkowej, 18 to imprezy plenerowo-rozrywkowe oraz 6 dotyczących różnych zgromadzeń. W zabezpieczenie tych wydarzeń zaangażowanych było łącznie 1953 funkcjonariuszy, w tym 395 z Oddziału Prewencji Policji w Łodzi.

W czasie wydarzeń sportowych, jak zawsze współpracujemy z innymi służbami, takimi jak Straż Pożarna, Straż Miejska, Pogotowie Ratunkowe i służbą medyczną. Współpraca ta pozwala na skuteczniejsze realizowanie zadań i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas zabezpieczania imprez sportowych-rozrywkowych.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

  • policjanci w czasie zabezpieczenia meczu, dalej widoczni kibice i stadion.
  • policjanci w czasie zabezpieczenia meczu, widać część radiowozu policyjnego, dalej widoczni kibice i stadion.
  • zdjęcie zrobione w pomieszczeniu dla dowódców meczu, czuwających nad bezpiecznym przebiegiem imprezy.
  • policjanci w czasie zabezpieczenia meczu, radiowozy policyjne stoją przed stadionem.
Powrót na górę strony