Informacje

Potrącenie rowerzysty na ścieżce dla rowerów

Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego, do którego dzisiaj przy ulicy Czaplinieckiej. Kierujący mercedesem nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście, który poruszał się po ścieżce dla rowerów. Cyklista z obrażeniami zabrany został do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia oraz przypominają przepisy dotyczące rowerzystów.

17 maja 2024 roku, przed południem, policjanci zostali wezwani na miejsce zdarzenia drogowego z udziałem kierującego rowerem i samochodu osobowego, które miało miejsce na ulicy Czaplinieckiej w Bełchatowie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń mundurowych, 70-letni kierowca mercedesa, włączając się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 67-letniemu rowerzyście, który poruszał się po ścieżce dla rowerów. Cyklista z obrażeniami został przewieziony do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

To już drugi wypadek drogowy w ciągu ostatnej doby z udziałem rowerzysty. Wczoraj, 16 maja 2024 roku, po godzinie 13.00, policjanci procowali na miejscu zdarzenia w miejscowości Szczerców. Na skrzyżowaniu ulicy Łaskiej z ulicą Klonową 78-letni kierowca citroena nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 72-letniej rowerzystce. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Cyklistka z obrażeniami odniesionymi na skutek zdarzenia trafiła do bełchatowskiego szpitala.

W obu tych zdarzeniach drogowych funkcjonariusze wykonali niezbędne czynności. Grupa wypadkowa sporządziła oględziny miejsca zdarzeń drogowych, pojazdów, jednośladów oraz zabezpieczyła ślady związane ze zdarzeniami. Wszystkie szczegóły tych zdarzeń drogowych, pod nadzorem prokuratury będą wyjaśniali śledczy w toku prowadzonych dochodzeń.

Od początku 2024 roku bełchatowska policja odnotowała 8 wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, w wyniku których 1 osoba zmarła w szpitalu, a 7 cyklistów zostało rannych.

Pamiętajmy, że rowerzyści jak i piesi w konfrontacji z samochodem są praktycznie bezbronni. Dlatego prowadząc samochód, zwracajmy szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego. Chwila nieuwagi, roztargnienie czy łamanie przepisów ruchu drogowego mogą doprowadzić do tragedii.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji w naszym regionie. Dlatego po raz kolejny apelujemy do wszystkich kierowców o bezpieczną jazdę i ostrożność za kierownicą. Kierujących samochodami prosimy, aby zwracali szczególną uwagę na motocyklistów i rowerzystów. Pamiętajmy, że dla niechronionych użytkowników ruchu drogowego, zderzenie z samochodem może mieć tragiczne skutki. Z kolei kierującym jednośladami przypominamy, aby pamiętali o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać manewry innych kierowców.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony