Informacje

Niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu przyczyną zdarzenia drogowego. Apelujemy o ostrożność na drogach!

Policjanci z bełchatowskiej komendy apelują do kierowców o ostrożność i uwagę na drodze. Niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, jazda „na zderzaku”, to powszechne zjawisko, które może mieć poważne konsekwencje. Kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać bezpieczny odstęp, niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Chwila nieuwagi może zakończyć się zdarzeniem drogowym.

Niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, to jedna z przyczyn kolizji i wypadków drogowych. W czwartek, 13 czerwca 2024 roku w Bełchatowie, na ulicy Staszica, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch osobówek i motocyklisty. Z ustalń policjantów pracujących na miejscu wynika, że o bezpiecznej odległości zapomniał kierowca opla astry, który „zaczepił” jadącego przed nim motocyklistę, a następnie najechał na tył toyoty, którego kierujący zwolnił prędkość jadąc za pojazdem wykonującym manewr skrętu w lewo. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Policjanci ruchu drogowego ustalili, że uczestnicy kolizji byli trzeźwi. Sprawca kolizji otrzymał mandat karny w wysokości 1500 złotych oraz 12 punktów karnych.  

Pamiętajmy o tym, że prędkość z jaką się poruszamy oraz odległość od poprzedzającego pojazdu powinniśmy dostosować do panujących warunków na drodze. Kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Chwila nieuwagi może zakończyć się zdarzeniem drogowym, tak jak w opisanym przypadku.

Pamiętajmy również o właściwym wyprzedzaniu innych pojazdów. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na ścinajmy zakrętów i nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu.
Warto także przypomnieć, że wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy też, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • miejsce zdarzenia drogowego, kolizji drogowej. Na miejscu samochody osobowe uczestniczące w zdarzeniu, radiowóz policyjny i strażacki, policjanci i strażacy pracują na miejscu kolizji.
Powrót na górę strony