Zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci w Internecie
Internet stanowi skarbnicę wiedzy i informacji, jest platformą, na której dzieci i młodzież kontaktuje się z rówieśnikami, miejscem nauki, pracy. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić krzywdę. Cyberprzemoc, hejt, nękanie rówieśników, udostępnianie danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka, nawiązywanie niebezpiecznych znajomości, to wszystko może za sobą nieść poważne konsekwencje. Policjanci przypominają - obserwujmy nasze pociechy i reagujmy!
Dzisiejszy świat trudno sobie wyobrazić bez internetu. Większość z nas na co dzień korzysta z sieci. Szukamy informacji, wiedzy lub po prostu serfujemy w internecie dla własnej przyjemności. Internet dobrze wykorzystywany niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak to także miejsce, gdzie czyhają zagrożenia. Z dobrodziejstw internetu chętnie korzystają młodzi ludzie, często tracąc niestety kontakt z rzeczywistością. Dzieci nie zawsze wiedzą, jak bezpiecznie się po nim poruszać, nie mają świadomości, że napotykane treści mogą przynieść niebezpieczne skutki. Ponieważ w dzisiejszym cyfrowym świecie młode osoby spędzają coraz więcej czasu w internecie, ważne jest, abyśmy uświadamiali je o niebezpieczeństwach jakie niesie za sobą świat wirtualny. Stawianie jasnych granic i ustalenie z naszymi dziećmi zasad korzystania z sieci to najlepsze co można zrobić.
Dzieci i młodzież szukają w sieci wiedzy wymaganej w szkole i tej zgodnej z zainteresowaniem, komunikują się z rówieśnikami. Nawiązują również nowe znajomości i utrzymują relacje z osobami poznanymi w sieci. Mogą natrafić na treści nieprzeznaczone dla nich, które są przesiąknięte przemocą, obrazami nieadekwatnymi do wieku. W różnego rodzaju portalach społecznościowych funkcjonują osoby przekonane o swojej anonimowości, które traktują Internet jako narzędzie do popełniania czynów zabronionych. Za pośrednictwem Internetu, profili społecznościowych, komunikatorów, dzieci padają ofiarami przemocy rówieśniczej, hejtu i innych rodzajów cyberprzemocy. Bywa też, że udostępniają swoje dane osobowe obcym osobom, lub nieświadome rozpowszechniają treści mogące narazić ich na odpowiedzialność prawną.
- Aby chronić dzieci przed zagrożeniami w sieci należy przede wszystkim regularnie rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach w sieci.
- Wyjaśnij, czym jest cyberprzemoc i jak jej unikać. Bądź świadomy, że współczesne dziecko w sieci ma profile na wielu serwisach społecznościowych. Media społecznościowe służą do podtrzymywania relacji ze znajomymi, są przestrzenią edukacji i rozrywki, ale również miejscem gdzie występuje hejt, cyberprzemoc. Często prześladowcami są rówieśnicy, a przemoc polega w tym przypadku na publikowaniu ośmieszających i obraźliwych treści, nękaniu, zastraszaniu, czy wysyłaniu kompromitujących materiałów. Pamiętaj, że hejt - często wystawianie złych, wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Dziecko musi być świadome, że materiały udostępnione w internecie mogą w nim pozostać przez bardzo długi czas. Treści, które zostały raz opublikowane, mogą być powielane i rozpowszechniane, nawet długo po ustaniu działań głównego agresora. Hejt w sieci, w skrajnych przypadkach, może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji. Dzieci z reguły nie przyznają się przed rodzicami, że spotykają się z cyberprzemocą. Dlatego interesuj się tym co dzieci robią w sieci, czy korzystają ze stron odpowiednich dla ich wieku, jakie informacje wrzucają na swoje profile, z jakich komunikatów korzystają i z kim nawiązują kontakt.
- Uświadom dziecko, że nękanie rówieśników, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się pod inną osobę, czy też obraźliwe komentowanie wpisów niesie za sobą poważne konsekwencje.
- Dzieci, które zaczynają poruszać się w sieci należy uświadomić, że trzeba chronić swoją prywatność, nie można ufać osobom poznanym w Internecie, jeżeli coś dziecko zaniepokoi to powinno powiedzieć o tym dorosłemu.
- Pomóż dziecku ustawić odpowiednie opcje prywatności na kontach społecznościowych. Staraj się monitorować aktywność dziecka w sieci. Interesuj się, co Twoje dziecko robi online.
- Ustal limity czasowe na korzystanie z urządzeń aby chronić dzieci przed uzależnieniem od Internetu. Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie, może być to pierwsza oznaka uzależnienia.
- Jeśli zauważysz zmiany w zachowaniu dziecka, reaguj. Zapewnij, że zawsze może liczyć na Twoją pomoc.
- Uświadom swoje dziecko, że kompromitujące i poniżające treści umieszczone w sieci są dostępne dla wielu osób w bardzo krótkim czasie, a wpisy pomimo, że zostaną usunięte, to ich kopie i tak pozostają do odtworzenia. Natomiast osoby nieletnie, dopuszczające się czynów karalnych ponoszą odpowiedzialność prawną.
- Naucz swoje dziecko aby dbało o swoje bezpieczeństwo i żeby nie naruszało godności i prywatności innych użytkowników sieci. Przestrzegaj dziecko przed kontaktami z nieznajomymi osobami, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i czy to, co pisze jest prawdą.