Twój dzielnicowy

Rozmawialiśmy o uzależnieniach

O zagrożeniach narkotykowych, niebezpieczeństwie używania dopalaczy, o konsekwencjach zażywania środków odurzających i spustoszeniach jakie wywołują w organizmie człowieka bełchatowscy policjanci opowiadali podczas prelekcji w Parafii Rzymskokatolickiej św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bełchatowie. Za pośrednictwem Kościołów policjanci chcą dotrzeć do jeszcze większej liczby mieszkańców.

Spotkanie, które odbyło się w miniony piątek, bezpośrednio po nabożeństwie drogi krzyżowej, było dedykowane rodzicom i opiekunom, odpowiedzialnym za wychowanie i bezpieczeństwo swoich pociech. Policjantom z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowym podczas takich spotkań towarzyszy jeden cel - podnoszenie świadomości dorosłych w zakresie zagrożeń na jakie mogą być narażone ich dzieci w przypadku styczności z narkotykami.

Mundurowi podczas spotkania opowiadali o zagrożeniach i niebezpieczeństwach jakie niesie ze sobą używanie środków odurzających, a także o konsekwencjach prawnych w przypadku sięgania po narkotyki. Policjanci prezentując walizkę edukacyjną z zawartością materiałów pomocnych przy omówieniu niebezpieczeństw związanych z używaniem narkotyków wyjaśnili, jakie zagrożenia zdrowotne może spowodować nawet jednorazowe zażycie niebezpiecznej substancji. Funkcjonariusze uświadamiali jakie zachowania nieletnich powinny obudzić wzmożoną czujność i szczególną uwagę dorosłych oraz po jakich zachowaniach można poznać, że dziecko ma problem z uzależnieniem od narkotyków.

Spotkanie było też dobrą okazją do namawiania uczestników do aktywnego korzystania z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci przypominali, że za jej pośrednictwem, można przekazać policji w sposób zupełnie anonimowy informacje dotyczące między innymi miejsc gdzie dochodzi do procederu narkotykowego, czy zagrożeń  występujących w ruchu drogowym spowodowanych np. nadmierną prędkością poruszających się pojazdów, niewłaściwą infrastrukturą drogową, złą organizacją ruchu drogowego, nieprawidłowym oznakowaniem drogi. Obecny na spotkaniu dzielnicowy poinformował też w jaki sposób można nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym.

Spotkania takie to kolejna odsłona współpracy jaką bełchatowscy policjanci nawiązali z parafiami działającymi na terenie powiatu. Policjanci będą dążyć aby takie spotkania odbywały się w sposób cykliczny. Mundurowi zawitają wszędzie tam, gdzie proboszczowie parafii zadeklarują chęć i potrzebę takich spotkań.

Prelekcje takie miały miejsce dotychczas w dwóch Kościołach na terenie Bełchatowa. 2 marca 2017 roku spotkanie takie odbyło się w Parafii Rzymskokatolickiej św. Stanisława  Biskupa i Męczennika. Natomiast 17 lutego 2017 roku policjanci gościli w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie zaproszeni przez dziekana dekanatu bełchatowskiego – ks. Zbigniewa Zgodę, o zagrożeniach narkotykowych rozmawiali z rodzicami uczniów trzecich klas gimnazjum.

Powrót na górę strony