Informacje

Eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji

26 czerwca 2018 roku na terenie OPP w Łodzi zakończyły się eliminacje do XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji organizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. W rywalizacji wzięło udział 24 przewodników z psami służbowymi kategorii patrolowo-tropiącej z jednostek województwa łódzkiego. Reprezentujący Komendę Powiatową Policji w Bełchatowie st. sierż. Barbara Przydacz wraz z psem Gabano zajęli II miejsce.

Przewodnicy zmierzyli się w I etapie konkurencji takich jak:

- ogólne posłuszeństwo psa

- pokonywanie przeszkód

- praca węchowa ( podjęcie tropu śladu człowieka)

- pościg bez kagańca za osobą

- czołowy atak na pozoranta

- obrona przewodnika podczas konwoju

- przeszukanie terenu w celu odnalezienia ukrytej osoby

II etap eliminacji objął test wiedzy z zakresu kynologii oraz sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym. 

Po podsumowaniu wyników, zwycięzcą eliminacji został asp. Piotr Cichosz oraz pies Id z Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu. Drugie miejce wywalczyła nasza policjantka st. sierż. Barbara Przydacz wraz z Gabano. Te dwie pary będą reprezentować województwo łódzkie podczas  XVIII Kynologicznych Mistrzostw Policji, które odbędą się pomiędzy 4  a 7 września w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Gratulujemy!

Gabano jest owczarkiem niemieckim wilczastym. Ma 7 lat, a od 5 służy w Policji. Od 2 lat jego przewodniczką jest st. sierż. Barbara Przydacz. Gabano zanim rozpoczął służbę w policji przeszedł specjalistyczne przeszkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, a odkąd pracuje w Bełchatowie, regularnie jest szkolony przez swoją przewodniczkę. Gabano jest psem patrolowo – tropiącym. Do jego zadań należą m.in. pościgi za niebepiecznymi przestępcami, tropienie śladów ludzi czy zabezpieczanie meczów piłki nożnej. Ze swoją przewodniczką porozumiewają się "bez słów". Oby tak dalej.

Bełchatowska policja ma obecnie do dyspozycji pięć psów policyjnych. Cztery z nich to psy patrolowo-tropiące, jeden jest psem do wyszukiwania narkotyków. Czworonogi towarzyszą swoim przewodnikom-policjantom podczas codziennej służby. Czasem sama ich obecność wystarczy, żeby ukrócić zbędne dyskusje i wyegzekwować porządek. Psy policyjne są tak wyszkolone, że nie zrobią krzywdy - jeśli się ich nie sprowokuje. Dlatego nie można w ich obecności podnosić głosu ani wykonywać żadnych gwałtownych gestów, bo zostanie to odczytane jako objaw agresji.