Informacje

Cyberzagrożenia, hejt, stalking, odpowiedzialność prawna osób nieletnich, bezpieczeństwo przyszłych i młodych kierowców - policyjne tematy rozmów z młodzieżą

Mundurowi wychodząc z założenia, że edukacja jest najważniejsza, chętnie uczestniczą w spotkaniach ukierunkowanych na promowanie pozytywnych zachowań wśród młodzieży, zarówno w relacjach rówieśniczych, jak i tych poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Ostatnio spotkanie bełchatowskich policjantów z młodzieżą odbyło się przy okazji dni otwartych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie. Pierwsza część spotkania, która dedykowana była uczniom tej szkoły, miała na celu zwiększenie świadomości młodego pokolenia w kwestii zagrożeń internetowych i konsekwencji prawnych. Poprowadził ją I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie oraz aspirant Aneta Kozłowska, która w codziennej służbie zajmuje się pracą z młodymi ludźmi. Odpowiedzialność prawna nieletnich jako sprawców czynów karalnych, przejawy demoralizacji, cyberzagrożenia, hejt, stalking - to niektóre z tematów poruszonych podczas pogadanki profilaktycznej. Komendant wyjaśnił między innymi pojęcie stalkingu oraz omówili jego formy i konsekwencje prawne, jakie grożą za uporczywe nękanie innej osoby oraz naruszenie jej prywatności. Uświadomił uczniów, że nękanie rówieśników, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć, filmów, podszywanie się pod inną osobę, czy też obraźliwe komentowanie wpisów niesie za sobą poważne konsekwencje. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje sąd rodzinny. Kolejnym tematem spotkania z młodymi osobami było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przed budynkiem szkoły stanął symulator dachowania. Tutaj na młodych ludzi czekał Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego aspirant sztabowy Jarosław Popławski oraz przedstawiciele WORD z  Piotrkowa Trybunalskiego oraz instruktor szkoły jazdy Zbigniew Hyży. Zainteresowani mogli wysłuchać rad w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dowiedzieli się miedzy innymi, że najczęstszą przyczyną zdarzeń w przypadku młodych kierowców jest nadmierna prędkość, brawura i niewłaściwa ocena swoich umiejętności przez niedoświadczonych kierowców oraz nietrzeźwość za kierownicą. Symulator dachowania był bardzo chętnie wykorzystywany przez młodzież, a naczelnik bełchatowskiej drogówki, pracownicy Word oraz instruktor szkoły jazdy tłumaczyli reguły bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Głównym celem pokazu symulatora było nauczenie przyszłych kierowców właściwego korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz właściwe zamocowanie przewożonych w samochodach przedmiotów, co zwiększa szanse na przeżycie wypadku drogowego. Spotkanie to było świetną okazją do edukowania młodych i przyszłych kierowców, którzy na drodze będą musieli uważać nie tylko na siebie, ale także na innych uczestników ruchu drogowego. Podczas tej części spotkania prowadzący odpowiadali na zadawane pytania, starając się przekazać wiedzę w ciekawy sposób, opierając się na własnych doświadczeniach ze służby i pracy.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony