Informacje

Reagujmy na osoby zagrożone wychłodzeniem

Kiedy na zewnątrz temperatury zaczynają spadać, wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy służby ratunkowe za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Z każdą taką informacją można dzwonić bezpośrednio do bełchatowskiej policji pod numer telefonu 47 846 52 11. Tak ostatnio postąpił mieszkaniec gminy Kluki, któremu dziękujemy za reakcje na zagrożenie.

Policjanci #pomagająichronią, dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury funkcjonariusze policji w czasie bieżącej służby zwracają uwagę na osoby narażone na utratę życia lub zdrowia w skutek wychłodzenia organizmu. Otaczają opieką osoby w kryzysie bezdomności, pomagają osobom nietrzeźwym. W kręgu zainteresowań i szczególnej troski policjantów są również seniorzy. Obecnie mundurowi niemal każdego dnia spotykają na swej drodze osoby, które z uwagi na panujące niskie temperatury wymagają natychmiastowej pomocy. Policjanci jak co roku w tym zakresie współpracują ze Strażą Miejską i ośrodkami pomocy społecznej. Okres zimy to czas, kiedy mundurowi zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Sami oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których mogą znaleźć schronenie.

Interwencje wobec osób wymagających pomocy z uwagi na niskie temperatury powietrza są  również inicjowane przez mieszkańców, za co bardzo dziękujemy. Ostatnio takie zgłoszenie bełchatowscy policjanci otrzymali 17 lutego 2025 roku, o godzinie 20.40. Mieszkaniec gminy Kluki zaalarmował, że obok miejsca swojego zameszkania zauważył nietrzeźwego mężczyznę leżącego na łące przy drodze publicznej. Mimo prób udzielenia pomocy, mężczyzna jej odmawiał. Świadomy zagrożenia zgłaszający nie zwlekał i wezwał patrol policji. Dzięki obywatelskiej postawie i szybkiej reakcji uniknięto tragedii.

Reagujmy, gdy widzimy kogoś w potrzebie .Jeden telefon na numer alarmowy 112 może uratować życie. Pomagajmy sobie nawzajem - zima, przymrozki to szczególnie trudny czas.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony