Informacje

Alkohol i narkotyki – działania bełchatowskiej drogówki

12 stycznia 2018 roku od godziny 6.00 na terenie powiatu bełchatowskiego policjanci z bełchatowskiej drogówki prowadzili akcję pod kryptonimem „ Alkohol i Narkotyki”. Działania, które zakończyły się rankiem 13 stycznia, miały na celu wyeliminowanie kierujących będących po spożyciu alkoholu oraz pod działaniem środków odurzających. W czasie tej całodobowej akcji funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzili trzeźwość 446 kierujących. Wśród nich jeden był na podwójnym gazie.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bełchatowie przeprowadzili akcję pn. ,,Alkohol i Narkotyki", której celem było przeprowadzenie jak największej ilości kontroli stanu trzeźwości kierujących samochodami. Takie działania na drogach powiatu bełchatowskiego są prowadzone w sposób cykliczny, a ich priorytetowym celem jest ujawnianie kierowców prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu bądź innego podobnie działającego środka. Ponadto funkcjonariusze kontrolują stan techniczny samochodów, ich obowiązkowe wyposażenie, a także sposób przewożenia dzieci i korzystania z pasów bezpieczeństwa.  Podczas tej całodobowej akcji policjanci z bełchatowskiej drogówki przebadali 446 kierowców. Okazało się, że wśród nich jeden prowadził samochód na podwójnym gazie.  Kierowca za swoje nieodpowiedzialne zachowanie  poniesie odpowiedzialność karną. Ponadto ponad 100 osób zostało ukaranych mandatami karnymi za łamanie przepisów ruchu drogowego.

Przypominamy,

Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierującym grozi teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności, zatrzymanie prawa jazdy na 3 lata oraz świadczenie pieniężne w wysokości 5.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Opisane konsekwencje są bardziej rygorystyczne wobec kierujących, którzy byli uprzednio skazani za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, dożywotni zakaz  prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 10.000 złotych.

Ponadto panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Jezdnie mogą być przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w przypadku opadów atmosferycznych wydłuża się droga hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Zachowajmy ostrożność, by bezpiecznie dotrzeć do celu.

Powrót na górę strony