Informacje

Policjanci rozmawiali o cyberprzemocy

Policyjni profilaktycy spotkali się z uczniami Szkoły Podstawowej w Dobrzelowie aby porozmawiać z nimi o cyberprzemocy. W obecnych czasach niemalże wszyscy – dorośli i dzieci – korzystają z Internetu. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić sporo krzywdy. Nękanie rówieśników, udostępnianie danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla dziecka, to wszystko może za sobą nieść poważne konsekwencje.

W tym tygodniu policyjni profilaktycy spotkali się z uczniami klas piątych i szóstych szkoły podstawowej w Dobrzelowie aby porozmawiać o niebezpieczeństwach oraz skutkach wynikających z niewłaściwego wykorzystania Internetu. Funkcjonariusze starali się uświadomić młodzieży, że raz wrzucone do sieci obraźliwe zdjęcia czy teksty, pozostają tam na zawsze. Nastolatkowie zostali zapoznani z formami cyberprzemocy, a także  procedurą postępowania w przypadku dotknięcia tym zjawiskiem. Powiedziano im również o odpowiedzialności karnej nieletnich za czyny popełnione za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych.

Dzięki tego typu spotkaniom młodzież uczy się, jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej. Ważny jest także fakt, że konsekwencje działań w świecie wirtualnym, mogą okazać się  naprawdę poważne zarówno dla ofiary jak i sprawcy cyberprzemocy w świecie rzeczywistym.

Przy okazji policjanci poinformowali uczniów o funkcjonującym telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, na który mogą zadzwonić i porozmawiać ze specjalistami o nurtujących ich problemach.

Z kolei rodzice lub nauczyciele mogą dzwonić na infolinię 800 100 100, gdzie konsultanci pomogą znaleźć rozwiązanie problemu w sprawie bezpieczeństwa dzieci w sieci i innych sprawach dot. Młodzieży.

 

Powrót na górę strony