Informacje

„Bezpieczna droga do szkoły” - spotkanie z rodzicami i nauczycielami ZSP w Klukach

W ramach ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Bezpieczna droga do szkoły”, kierownik Posterunku Policji w Klukach, aspirant sztabowy Marcin Imiński spotkał się z gronem pedagogicznym oraz rodzicami uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Klukach. Celem spotkania było omówienie kwestii związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Podczas spotkania funkcjonariusz zwrócił szczególną uwagę na konieczność przestrzegania zasad ruchu drogowego, zarówno w roli pieszych, jak i rowerzystów oraz kierujących hulajnogami elektrycznymi.

Z uwagi na rosnącą popularność hulajnóg wśród dzieci i młodzieży na terenie gminy Kluki, aspirant sztabowy Marcin Imiński omówił szczegółowo przepisy obowiązujące tę grupę niechronionych uczestników ruchu drogowego. Hulajnogi elektryczne to nowoczesny i szybki środek transportu, jednak ich użytkownicy muszą być świadomi odpowiedzialności, jaka się z tym wiąże. Niestety, nie wszyscy korzystają z hulajnóg zgodnie z obowiązującymi przepisami i zdrowym rozsądkiem.
Podczas spotkania zwrócił uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących hulajnogami elektrycznymi, które coraz częściej obserwowane są na drogach i chodnikach. Brak odpowiednich uprawnień, jazda z nadmierną prędkością, przewożenie pasażerów, poruszanie się w miejscach niedozwolonych czy lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa - to tylko niektóre z problemów, z jakimi funkcjonariusze spotykają się na co dzień. Tego rodzaju zachowania mogą prowadzić do groźnych sytuacji i wypadków, których skutki mogą być bardzo poważne. Policjant podkreślił, że hulajnoga elektryczna to nie zabawka, a pojazd, którego użytkowanie wymaga wiedzy, ostrożności i odpowiedzialności.

Podczas prelekcji przypomniał m.in., że:

  • dzieci do 10. roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, nawet pod opieką dorosłych,

  • osoby w wieku 10 -18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T,

  • powyżej 18. roku życia nie są wymagane dodatkowe uprawnienia, jednak obowiązuje znajomość przepisów i ich przestrzeganie.

Przypomniał zasady poruszania się hulajnogą elektryczną:

  • należy korzystać przede wszystkim z dróg dla rowerów, z maksymalną prędkością do 20 km/h,

  • jazda po jezdni jest dozwolona tylko wtedy, gdy nie ma drogi rowerowej, a prędkość dopuszczalna dla pojazdów nie przekracza 30 km/h,

  • po chodniku można poruszać się tylko wyjątkowo, z obowiązkiem ustępowania pieszym i zachowania szczególnej ostrożności.

Podkreślił, że zabronione jest m.in.:

  • jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,

  • przewożenie pasażerów,

  • przejazd przez przejścia dla pieszych,

  • rozmowy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego,

  • jazda obok innych uczestników ruchu.

Każda hulajnoga powinna być wyposażona w światła, sygnał dźwiękowy, hamulec, ogranicznik prędkości oraz elementy odblaskowe. Rekomendowane jest również używanie kasków ochronnych, które - choć nie są obowiązkowe - znacząco zwiększają bezpieczeństwo użytkowników.

Aspirant sztabowy Marcin Imiński podkreślił również, że zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom to wspólna odpowiedzialność, nie tylko służb, ale także rodziców, nauczycieli i samych uczniów. Edukacja, rozmowa i dawanie dobrego przykładu to kluczowe elementy, które realnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa najmłodszych.

W czasie spotkania przytoczył praktyczne wskazówki dla rodziców:

  • Zachęcajcie dzieci do korzystania z dróg rowerowych i unikania chodników, gdzie mogą stwarzać zagrożenie dla pieszych;

  • Pilnujcie, aby młodzi użytkownicy hulajnóg posiadali wymagane uprawnienia, a młodsze dzieci korzystały z bezpiecznych form transportu;

  • Uczcie dzieci odpowiedzialności, np. sygnalizowania skrętów, zachowywania bezpiecznych odstępów i przestrzegania ograniczeń prędkości;

  • Dbajcie o to, aby hulajnogi były sprawne technicznie i wyposażone w odpowiednie oświetlenie oraz elementy odblaskowe;

  • Promujcie noszenie kasków ochronnych – choć nie jest to obowiązkowe, znacząco zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń.

Na zakończenie spotkania funkcjonariusz podkreślił również, że: " Jako rodzice macie Państwo nieoceniony wpływ na edukację i kształtowanie odpowiedzialnych postaw u swoich dzieci. Zachęcam do rozmów w domu na temat bezpieczeństwa na drodze, przypominania o obowiązujących przepisach oraz promowania korzystania z ochronnych elementów, takich jak kaski czy odblaski. Warto też zwracać uwagę na codzienne zachowania, czy dziecko potrafi odpowiednio ocenić sytuację na drodze, czy jest świadome zagrożeń i potrafi reagować na niebezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo dzieci na drodze to nasza wspólna sprawa - łączy nas troska o ich zdrowie i życie. Działając razem, edukując i wspierając młodych użytkowników dróg, możemy skutecznie minimalizować ryzyko wypadków i niebezpiecznych sytuacji.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony