Informacje

Jadąc elektryczną hulajnogą zderzył się z rowerzystą

Policjanci z bełchatowskiej drogówki interweniowali na jednej z miejscowych ulic. 15-letni chłopiec podróżujący hulajnogą na ścieżce dla rowerów zderzył się z rowerzystą. Apelujemy do wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego o ostrożność.

4 czerwca 2023 roku tuż przed południem policjanci byli wezwani na miejsce niecodziennej drogowej sytuacji w obrębie skrzyżowania ulicy Al. Jana Pawła z ulicą Zamoście, gdzie kierujący hulajnogą elektryczną zderzył się z rowerzystą. Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 15-latek kierujący hulajnogą jadąc ścieżką dla rowerów w kierunku ulicy Zamoście zderzył się z 34-letnim rowerzystą, który jechał w kierunku ulicy Wyszyńskiego. Na miejscu zdarzenia interweniował służby ratunkowe. Do szpitala z urazem ręki trafił rowerzysta. Obaj cykliści byli trzeźwi. Nieletni miał uprawnienia do kierowania jednośladem. Szczegóły zdarzenia wyjaśniają teraz policjanci.  

Pamiętajmy:

  • Kierujący hulajnogami, tak jak rowerzyści, czy piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Zachowanie tej grupy użytkowników dróg ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Potrącenie pieszego, czy rowerzysty przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami. Każdy podróżujący na takim urządzeniu powinien zachować ostrożność i przewidywać zagrożenie. W czasie jazdy należy obserwować otoczenie. Wyprzedzając czy mijając się z innym niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego należy zwolnić i zachować bezpieczną odległość, aby nie potrącić pieszego lub nie zderzyć się z rowerzystą. To samo dotyczy rowerzystów. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w każdej sytuacji w dużej mierze zależy od nas samych!

Przypominamy:

  • Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
  • Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • plakat z napisem jedź jednośladem bezpiecznie do celu.
Powrót na górę strony