Informacje

Nie pędź, pamiętaj o dozwolonej prędkości!

O tym, z jakimi konsekwencjami mogą spotkać się kierowcy lekceważący przepisy ruchu drogowego tym razem przekonało się dwóch kierowców, którzy w obszarze zabudowanym zlekceważyli ograniczenia prędkości. 39-letni kierowca audi przekroczył dopuszczalną prędkość o 86 km/h, 36-latek kierujący peugeotem jechał z prędkością 92km/h. Obaj teraz poniosą konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Apelujemy o rozsądek na drodze i bezpieczną jazdę!

19 września 2023 roku, policjanci z bełchatowskiej drogówki kontrolując prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, w obszarze zabudowanym w miejscowości Zwierzyniec, zmierzyli prędkość między innymi samochodu marki Audi. Okazało się, że kierujący tym pojazdem 39-latek, mieszkaniec Wrocławia, jechał z prędkością 136 km/h. W ten sposób przekroczył dopuszczalną w tym miejscu prędkość aż o 83 km/h. Mężczyzna, zgodnie z taryfikatorem, został ukarany mandatem karnym w wysokości 2 500 złotych oraz otrzymał 15 punktów karnych.

13 września mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego interweniowali też wobec 36-letniego kierowcy peugeota. Mężczyzna w obszarze zabudowanym na drodze w miejscowości Kurnos Drugi przekroczył dopuszczalną prędkość o 42km/h. Mężczyzna nie miał też uprawnień do kierowania pojazdami, prawo jazdy stracił wcześniej za przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów.   
Obaj kierowcy muszą teraz liczyć się z konsekwencjami.

Apelujemy o ostrożną jazdę zgodną z przepisami. Pamiętajmy, że w ruchu drogowym często bywa tak, że sytuacje, z którymi możemy się spotkać, są dynamiczne i mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Wówczas nadmierna prędkość staje się czynnikiem, który powoduje, że tracimy kontrolę nad pojazdem, co z kolei może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą nie tylko sprawcy. W wielu przypadkach ofiarami tego typu zachowań są także inni uczestnicy ruchu drogowego. Im większa prędkość, tym dłuższa droga hamowania oraz mniejsza szansa na właściwą, bezpieczną reakcję w momencie zagrożenia, czy pojawienia się na drodze przeszkody. Nadmierna prędkość i brawura znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnego w skutkach zdarzenia drogowego.

Przypominamy, że zgodnie z taryfikatorem przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest zagrożone mandatem karnym w wysokości:

 • do 10 km/h - 50
 • o 11–15 km/h - 100
 • o 16–20 km/h - 200
 • o 21–25 km/h - 300
 • o 26–30 km/h - 400
 • o 31–40 km/h - 800
 • o 41–50 km/h - 1000
 • o 51–60 km/h - 1500
 • o 61–70 km/h - 2000
 • o 71 km/h i więcej – 2500

Pamiętajmy aby na drodze kierować się rozwagą i odpowiedzialnością. Przestrzegajmy dozwolonych limitów prędkości, jedźmy z prędkością bezpieczną dostosowana również do własnych umiejętności, wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo na drodze.
nadkom. Iwona Kaszewska

 • na zdjęciu urządzenie pokazujące pomiar prędkości pojazdu.
 • na zdjęciu urządzenie z wynikiem pomiaru prędkości oraz urządzenie do badania stanu trzeźwości, leżą na desce rozdzielczej radiowozu, obok czapka policyjna.
Powrót na górę strony