Informacje

Debatowano o bezpieczeństwie z mieszkańcami gminy Kleszczów

23 lutego 2018 roku o godz. 16.30 w Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczowie odbyła się debata społeczna, której tematem były oczekiwania społeczne wynikające z zagrożeń bezpieczeństwa w świetle dynamicznego rozwoju gminy. Debatę poprowadził Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie – insp. Karol Mielczarek oraz Kierownik Posterunku Policji w Kleszczowie – asp. szt. Damian Kucner.

Gospodarze spotkania Komendant Powiatowy Policji w Bełchatowie – insp. Karol Mielczarek, Wójt Gminy Kleszczów – Sławomir Chojnowski oraz Kierownik Posterunku Policji w Kleszczowie – asp. szt. Damian Kucner zaprosili do rozmowy przedstawicieli władz i samorządu lokalnego, dyrektorów oraz przedstawicieli szkół i przedszkoli z terenu gminy Kleszczów, a także wszystkich mieszkańców, którym bliskie sercu są sprawy związane z bezpieczeństwem.

Debatę rozpoczęła prezentacja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym na obszarze gminy Kleszczów, którą omówił Naczelnik wydziału Ruchu Drogowego bełchatowskiej komendy.

Duże zainteresowanie wśród debatujących wzbudziła kwestia planowanego monitoringu wizyjnego na terenie Kleszczowa. Z dotychczasowych doświadczeń Policji wynika, że obecność kamer monitoringu nie tylko wpływa znacząco na tzw. poczucie bezpieczeństwa ale jest również pomocna w zebraniu materiału dowodowego w różnych sprawach. Na temat wad i zalet monitoringu wywiązała się burzliwa dyskusja, a kwestie związane z monitoringiem  okazały się przewodnim tematem spotkania.

W dalszej części spotkania podjęto dyskusję na temat profilaktyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz omówiono zagrożenie cyberprzemocą i cyberprzestępczością, które są szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi. Głos w tej dyskusji zabrał komendant oraz kierownik miejscowego posterunku Policji. Funkcjonariusze ostrzegali przed oszustwami popełnianymi przy użyciu środków elektronicznych, a także wyjaśnili, co zrobić, by korzystanie z Internetu było bezpieczne i o czym należy pamiętać, by nie stać się ofiarą cyberprzestępców. Przy okazji tego tematu uczestnikom zaprezentowano  interesujący film dotyczący wymuszeń seksualnych on-line, których ofiarami stają się dzieci. Trwający 10 minut powstał na rzecz ogólnoeuropejskiej kampanii „Powiedz NIE” – dot. zwalczania szantażu i wymuszeń seksualnych on-line popełnianych na dzieciach.

Ważnym aspektem spotkania było przedstawienie mieszkańcom i zaproszonym gościom skali i rodzaju zidentyfikowanych za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zagrożeń na terenie gminy Kleszczów. Mapa, która funkcjonuje od września 2016 roku,  jest interaktywnym narzędziem pozwalającym mieszkańcom na anonimowe wskazanie miejsc, w których zagrożone są bezpieczeństwo lub porządek publiczny. Komendant zwrócił uwagę, że dzięki Krajowej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informacje o zagrożeniu bez konieczności wychodzenia z domu.

Piątkowa debata, w formie otwartej dyskusji, z całą pewnością pozwoliła zdiagnozować oczekiwania i potrzeby mieszkańców gminy Kleszczów w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

Powrót na górę strony