Informacje

O bezpieczeństwie podczas ferii

Jak bezpiecznie spędzić ferie? jakich miejsc i zachowań unikać? - to niektóre z pytań, na które odpowiadają policjanci podczas spotkań z dziećmi przed zimowym wypoczynkiem na terenie powiatu bełchatowskiego. W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi w województwie łódzkim, bełchatowscy profilaktycy i dzielnicowi prowadzą spotkania w szkołach propagując wśród dzieci i młodzieży zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Wszystko po to, by nasze pociechy bezpiecznie wypoczęły, a po dwóch tygodniach beztroskiego czasu całe i zdrowe wróciły do szkoły.

Wkrótce w województwie łódzkim rozpoczną się ferie. Przed zimowym wypoczynkiem policyjni profilaktycy oraz dzielnicowi codziennie prowadzą spotkania w szkołach na terenie całego powiatu bełchatowskiego, propagując bezpieczne spędzanie czasu wolnego przez dzieci i młodzież. Promując akcję " Bezpieczne ferie 2019" mundurowi rozmawiają z najmłodszymi o prawidłowych zachowaniach podczas zimowego wypoczynku. Uczą zasad bezpieczeństwa oraz opowiadają o zagrożeniach, z jakimi dzieci mogą się spotkać podczas ferii. Przestrzegają przed ryzykownymi zachowaniami w domu i poza nim.

W trakcie spotkań apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas relaksu na śniegu i lodzie. Policjanci uświadamiają dzieci o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać podczas zabaw w miejscach niedozwolonych. Zwracają uwagę na prawidłowy sposób postępowania podczas jazdy na nartach. Informują o konsekwencjach nieprawidłowych postaw, przestrzegają, czym może się zakończyć zjazd sankami wprost pod koła jadącego samochodu. Ostrzegają młodych ludzi przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, informują dzieci, jakie może być to niebezpieczne, co może się przydarzyć przy wchodzeniu na zamarznięte jeziora, stawy czy rzeki. Przypominają też o zachowaniu bezpieczeństwem na drodze, mówią o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię oraz o stosowaniu odblasków. Spotkania z młodymi są także okazją przybliżenia uczniom problemu cyberprzemocy. Policjanci ostrzegają jak zachowywać się i czego unikać, aby nie paść jej ofiarą. Uczą jak postąpić kiedy jesteśmy świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Policjanci na spotkaniach z dziećmi podkreślają, że internet wykorzystywany w sposób niewłaściwy, może wyrządzić krzywdę. Nękanie rówieśników, udostępnianie danych osobowych, dostęp do nieodpowiednich treści, to wszystko może nieść za sobą poważne konsekwencje. W trakcie pogadanek ze starszymi uczniami policjanci poruszają też kwestie odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.

Takie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów. Dzieci chętnie słuchają policyjnych porad, uczestniczą w rozmowie oraz z zaangażowaniem udzielają odpowiedzi na zadawane przez mundurowych pytania. Dlatego policjanci dbając o ich bezpieczeństwo spotkania takie realizują w sposób cykliczny. Mundurowi planują spotkać się jeszcze z uczniami innych szkół i przedszkoli na terenie powiatu bełchatowskiego. W minionym tygodniu takie spotkania zostały przeprowadzone :

  • 24 stycznia w Szkole Podstawowej w Rasach,
  • 25 stycznia w Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Drużbicach,
  • 28 stycznia w Szkole Podstawowej w Wadlewie,
  • 29 stycznia w Szkole Podstawowej w Kaszewicach,
  • 30 stycznia w Szkole Podstawowej nr 9 w Bełchatowie ,
  • 30 stycznia w Szkole Podstawowej w Lubcu.
  • 1 lutego w szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie
  • 1 lutego w Szkole Podstawowej w Rasach
Powrót na górę strony