Informacje

Policyjni profilaktycy bez wakacji

Okres wakacyjny nie przerwał prewencyjnej i profilaktycznej aktywności bełchatowskich policjantów. W trosce o bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji funkcjonariusze nieprzerwanie kontynuują działania profilaktyczne, przypominając najmłodszym i wypoczywającej młodzieży szkolnej o zagrożeniach oraz sposobach zapobiegania im.

Bełchatowscy policjanci wykorzystują każdą okazję, by przypomnieć milusińskim, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych, ich wiedzy oraz woli zastosowania się do obowiązujących zasad. Wakacyjne spotkania jakie mają miejsce w Gminnych Centrach Kultury na terenie naszego powiatu oraz na terenie tradycyjnych miejsc letniego wypoczynku, na stałe weszły do kanonu letnich obowiązków policjantów z Bełchatowa, podobnie jak kontrole tych miejsc, akwenów, czy autobusów wyjeżdżających z kolonistami i obozowiczami. Dzielnicowi i policjanci pionu prewencji, także poprzez środki masowego komunikowania, przypominają rodzicom i opiekunom o obowiązku właściwej opieki nad dziećmi do 18 roku życia, gdyż wielokrotnie młodzi ludzie bez nadzoru popełniają błędy, narażając siebie i innych nie tylko na szkody finansowe, ale także na utratę zdrowia, a nawet życia. Odpowiedzialność spowodowana zaniedbaniem obciąża rodziców. Podczas nieobecności prawnego opiekuna osoby niepełnoletniej należy zapewnić jej skuteczną i adekwatną opiekę innego dorosłego. Rodzice powinni zawsze wiedzieć, gdzie i w jakim otoczeniu przebywa ich pociecha oraz mieć z nią kontakt, np. telefoniczny, znać dane organizatora imprezy w której uczestniczy dziecko, ustalić wcześniej czy nad młodymi ludźmi będzie miała nadzór jakaś osoba dorosła, a także określić godzinę i sposób powrotu z imprezy.
Niezależnie od przeprowadzonych prelekcji dla najmłodszych i wypoczywającej młodzieży, policjanci zachęcają rodziców i opiekunów do podejmowania z dziećmi rozmów na temat zagrożeń ze strony nieznajomych i ustalenia formuły kontaktu w przypadku wystąpienia problemów bądź chęci wcześniejszego powrotu do domu.

Powrót na górę strony