Informacje

Profilaktycy i dzielnicowi o bezpieczeństwie

Ostatnie tygodnie to wytężony czas pracy policjantów, którzy na terenie powiatu bełchatowskiego prowadzą cykl spotkań z uczniami i przedszkolakami rozmawiając z nimi o bezpieczeństwie. Tematem przewodnim spotkań z młodzieżą jest cyberprzemoc i zagrożenia w sieci czyli problemy, z którymi obecnie najczęściej spotykają się młodzi ludzie. Nieustającym tematem rozmów z uczniami i przedszkolakami jest również kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz właściwych zachowań w szkole i w domu.

Wszystkie policyjne działania podejmowane wobec młodzieży mają charakter informacyjno – edukacyjny. Ich celem jest rozbudzenie u młodzieży świadomości i odpowiedzialności za własne zachowanie. Każdy młody człowiek powinien posiadać umiejętność przewidywania konsekwencji swoich zachowań oraz właściwie zareagować w sytuacji kiedy jest się zarówno ofiarą jak i świadkiem przestępstwa.

O cyberprzemocy, uzależnieniach i odpowiedzialności osób nieletnich policjanci rozmawiali z uczniami z Szkołach Podstawowych w Zelowie, w Klukach oraz w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie. Celem takich spotkań jest uświadamianie młodym ludziom, że decyzje, które podejmują już dziś mogą mieć wpływ na ich dorosłe życie. Starając się przestrzec młodzież przed uzależnieniami oraz niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościowych i zawieraniem przypadkowych znajomości tłumaczyli czym jest uzależnienie oraz cyberprzemoc. Podkreślali, że w odróżnieniu od „tradycyjnej” przemocy zjawisko cyberprzemocy charakteryzuje wysoki poziom anonimowości sprawcy.

Policjanci opowiadając uczniom czym jest cyberprzemoc i jakie są jej formy uczulali młodzież, że jest to zjawisko, które najkrócej definiuje się jako przemoc z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych i komputerów. Podając przykłady z praktyki zawodowej wyjaśnili też, że podstawowe formy tej przemocy to nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów, a także podszywanie się pod kogoś wbrew jego woli. Z takimi zagrożeniami obecnie najczęściej spotykają się młodzi ludzie, którzy w sposób niewłaściwy korzystają z możliwości jakie daje im Internet.

Po zajęciach z policją uczniowie wiedzą, że do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są głównie poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, serwisy społecznościowe, serwisy SMS i MMS. Wiedzą, jak identyfikujemy cyberprzemoc, jak sobie z nią radzić i dlaczego nie wolno jej stosować. Młodzież, chętnie wypowiadała się na tematy związane z cyberprzemocą, wyrażając swoje opinie i zadając liczne pytania. Przy tej okazji policjanci omówili też odpowiedzialność prawną osób nieletnich w związku z popełnianiem czynów zabronionych.

Uzależnienia to kolejny szeroki temat, który ciągle poruszany jest na spotkaniach z uczniami. O mechanizmach uzależnienia, objawach i skutkach zażywania substancji odurzających policjanci rozmawiali z uczniami w szkołach w Kaszewicach, w Wadlewie i w Klukach. Młodzież miała zaprezentowany również spot filmowy. Mundurowi posługiwali się licznymi przykładami, które najbardziej trafiają do wyobraźni młodych ludzi. Po spotkaniu z policjantami uczniowie wiedzą, że dopalacze to silna trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia a nawet życia. Policjanci mówili też o konsekwencjach prawnych i społecznych zażywania narkotyków, w tym dopalaczy.

Nieustającym tematem rozmów z uczniami i przedszkolakami jest również kwestia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz właściwych zachowań w szkole i w domu. Bezpiecznego poruszania się na przejściach dla pieszych pod okiem policjantki uczyły się dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 4 w Bełchatowie oraz z Zespołu Szkono-Przedszkolnego nr 9 w Bełchatowie.

Kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci z Przedszkola w Kurnosie Drugim oraz z Łękińska odwiedziła policjantów w komendzie. Ich wizyta rozpoczęła się w sali odpraw, gdzie policjanci przybliżyli im tematykę związaną z bezpieczeństwem na drodze i w domu oraz w kontaktach z nieznajomymi. Następnie funkcjonariusze zaprezentowali umundurowanie, wykorzystywane m.in. podczas zabezpieczania imprez sportowych. Nasi młodzi goście mieli również niecodzienną okazję zobaczyć stanowisko oficer dyżurnego oraz przekonać się na czym polega zabezpieczanie odbitek linii papilarnych na miejscu zdarzenia. Najwięcej emocji wśród najmłodszych wzbudził radiowóz policyjny, do którego chętnie wsiadali, zajmując miejsce kierowcy.

Policjanci wykorzystują również każdą dogodną chwilę aby spotkać się z dziećmi w plenerze. Tak było w Wadlewie, gdzie uczniowie klasy 8 uczestniczyli w rajdzie rowerowym. Podczas tego wydarzenia nie zabrakło rozmów o bezpieczeństwe w ruchu drogowym. Zanim uczniowie wyruszyli w teren policjanci z Drużbic, we współpracy z policjantami z bełchatowskiej drogówki, przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci zostały wyposażone w kamizelki i gadżety odblaskowe.

Powrót na górę strony