Informacje

Bezpodstawne zgłoszenia interwencji

Każdego dnia policjanci spieszą z pomocą wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Reagują na każdy sygnał dotyczący informacji, że czyjeś zdrowie lub życie jest zagrożone. Niestety zdarzają się sytuacje, że bełchatowscy stróże prawa wyjeżdżają też na fałszywe zgłoszenia, głupie żarty, czy też bezpodstawne wezwania. W tym czasie ktoś faktycznie może potrzebować pomocy.

4 marca 2020 roku dwie mieszkanki Bełchatowa zadrwiły sobie ze służb, które ratują i pomagają. Teraz ich zachowanie swój finał znajdzie przed sądem. Odpowiedzą za bezpodstawne wezwanie interwencji.

Pierwsze zgłoszenie, które finalnie okazało się żartem, oficer dyżurny otrzymał o godzinie 13.00. Mieszkanka Bełchatowa poinformowała, że ma wysoką temperaturę oraz że wcześniej przebywała w kraju gdzie panuje koronawirus. Taka informacja spowodowała uruchomienie całej procedury związanej z informacją dotyczącą podejrzenia zaistnienia takiego zagrożenia. Oficer dyżurny poinformował Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Bełchatowie. Sygnał o podejrzeniu zaistnienia zagrożenia dotarł również do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na miejsce natychmiast został wezwany Zespół Ratownictwa Medycznego. Ostatecznie ustalono, że zgłoszenie jest bezpodstawne, a 40-latka wzywająca pomocy jest osobą nadużywającą alkoholu.

Tego samego dnia przed godziną 23.00 oficer dyżurny bełchatowskiej policji został poinformowany przez mieszkankę Bełchatowa, że padła ofiarą przemocy fizycznej i psychicznej. Twierdziła, ze kolega bije ją, jednak nie chciała podać adresu, pod którym aktualnie przebywa. Takie zgłoszenie o sytuacji zagrożenia życia i zdrowia spowodowało natychmiastową reakcję policjantów. Ustalono miejsce zdarzenia, lecz okazało się, że do niczego niepokojącego nie doszło. W mieszkaniu policjanci zastali 33-latkę, od której było czuć silną woń alkoholu. Kobieta była arogancka. Twierdziła, że nikt jej nie zabroni dzwonić „gdzie chce i zgłaszać co chce”. Teraz zachowanie bełchatowianki swój finał znajdzie w sądzie.

Informujemy, że za bezpodstawne wzywanie interwencji kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywnę.

Powrót na górę strony