Bądź ostrożny na drodze!
Ostatnie zdarzenia drogowe na terenie powiatu bełchatowskiego pokazują, że dobre warunki pogodowe potrafią uśpić czujność kierowców. Policjanci przypominają, że nic nie zwalnia nas z myślenia za kierownicą i potrzeby przewidywania zagrożenia. Zawsze powinniśmy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej prędkości, zwracać uwagę na sytuację panującą na drodze oraz ograniczenia w ruchu drogowym.
W ostatnim czasie na drogach powiatu bełchatowskiego doszło do czterech groźnych zdarzeń drogowych.
- Wczoraj, 5 maja 2020 roku, po godzinie 16.00 policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego w miejscowości Myszaki. Z poczynionych ustaleń wynika, że 40-letni rowerzysta, z nieustalonych na ten moment przyczyn, nagle zjechał na przeciwny do swojego kierunku ruchu pas jezdni wjeżdżając wprost pod jadący autobus. Na skutek odniesionych obrażeń kierujący jednośladem został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Łodzi. 47-letni kierowca autobusu marki MAN w chwili zdarzenia był trzeźwy.
- 4 maja 2020 roku, po godzinie 12.00 policjanci byli wezwani na miejsce wypadku drogowego na ulicy Wojska Polskiego w Bełchatowie. Przez przejście dla pieszych na wózku inwalidzkim poruszała się starsza pani. 44-letni kierujący toyotą nie zachował należytej ostrożności i nie ustępując pierwszeństwa potrącił poruszającą się na wózku inwalidzkim 81-latkę. Mieszkankę Bełchatowa z obrażeniami została przewieziona do bełchatowskiego szpitala. Kierowca osobówki w chwili zdarzenia był trzeźwy.
- Do groźnych wypadków drogowych doszło również 27 kwietnia 2020 roku po godzinie 6.00 w miejscowości Grobla oraz w 29 kwietnia 2020 roku o godzinie 0:55 w miejscowości Wólka Łękawska. W obu zdarzeniach kierowcy nie dostosowali prędkości do warunków panujących na drodze oraz własnych umiejętności, stracili panowanie nad pojazdem i dachowali. 45-letni kierowca seata toledo, który 27 kwietnia stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo i wpadł do rowu z obrażeniami został przewieziony do szpitala. Podobnie w wypadku 29 kwietnia, 20-letni kierowca nissana stracił panowanie nad pojazdem, dachował i zatrzymał się uderzając w barierki ochronne. W wyniku zdarzenia 20-letnia pasażerka z obrażeniami trafiła do bełchatowskiego szpitala.
Policjanci z Wydziału ds. Przestępstw w Ruchu Drogowym i Wykroczeń pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń drogowych.
Apelujemy o zachowanie ostrożności, rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze i własnych umejętności oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy. Kierujący często przeceniają swoje umiejętności i ignorują zagrożenie. Błędnie zakładają, że im nie zdarzy się wypadek. Zapominają, że zawsze należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Dobre warunki drogowe zachęcają do szybszej jazdy, a co za tym idzie do przekraczania dozwolonej prędkości. Nadmierna prędkość to mniej czasu na reakcję, dłuższa droga hamowania a niejednokrotnie utrata panowania nad pojazdem. Jeśli do tego dojdą błędy przy wyprzedzaniu lub wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, wypadek jest niemal pewny. Policjanci przypominają, że nadmierna prędkość, brak ostrożności, przecenianie swoich umiejętności to główne przyczyny wypadków drogowych
Kilka rad dla kierowców i uczestników ruchu drogowego:
- pamiętać, że po opadach deszczu jezdnie mogą być śliskie, a tym samym łatwiej jest o utratę przyczepności i problemy z hamowaniem. Wszelkie manewry w takich warunkach mogą być niebezpieczne, dlatego należy stosować się do ograniczeń prędkości, a tą dostosować też do własnych umiejętności
- uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych.
- zwracać uwagę na rowerzystów, których teraz z uwagi na porę roku coraz częściej będziemy spotykać na drodze. Zachowania niektórych cyklistów na jezdni z różnych powodów czasami są nieprzewidywalne i niebezpieczne
- zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.
- przechodząc przez pasy upewnić się, czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu jest w bezpiecznej odległości od nas i czy zdąży wyhamować.
- zadbać o to, aby być widocznym na słabo oświetlonej drodze – rowerzysta bądź pieszy powinien posiadać kamizelkę odblaskową, breloczek, opaskę, bądź latarkę, które pozwolą im być widocznymi dla innych uczestników ruchu drogowego.
- pamiętać, że dopuszczalna prędkość nie musi oznaczać bezpiecznej prędkości.
- pamiętać, że również zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację.