Informacje

Niecodzienna lekcja historii dla klas mundurowych

Uczniowie bełchatowskich klas mundurowych uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii i patriotyzmu. Zajęcia online poprowadził Jarosław Olbrychowski - Prezes Stowarzyszenia ,, Rodzina Policyjna 1939r. ” w Łodzi. Opowiadając o historii przedwojennej Policji Państwowej, o losach funkcjonariuszy tej formacji, zamordowanych w sowieckich obozach, prowadzący nie tylko edukował, ale również zachęcał młodzież do wstąpienia w niebieskie szeregi.

Znajomość historii jest ważnym elementem wychowania młodego pokolenia, a kultywowanie pamięci Bohaterów Narodowych, którzy z oddaniem służyli Ojczyźnie jest aktem patriotyzmu. Inicjatorem zajęć online, które odbyły się 2 grudnia 2020 roku dla uczniów bełchatowskich klas mundurowych o profilu policyjnym z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie był Jarosław Olbrychowski (wnuk Edwarda Olbrychowskiego zamordowanego przez NKWD wraz z innymi policjantami) – Prezes Stowarzyszenia „ Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi.

Uczniowie wysłuchali niezwykle interesującego wykładu na temat Policji Państwowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego, gdzie omówiono jej struktury, zasady szkolenia, obowiązki policjanta i policjantek oraz rolę, jaką odgrywały służby mundurowe w odradzającej się Rzeczpospolitej.

Prowadzący zajęcia opowiadał o losach policjantów II RP, o bohaterskiej postawie i roli funkcjonariuszy policji jaką odegrali w walce o obronę Ojczyzny we wrześniu 1939r. Prezentując wiele ciekawych historycznych faktów i unikatowych fotografii mówił o etosie zawodu policjanta również w zestawieniu dawniej i dzisiaj. Uczniowie mieli okazję poznać tragiczną historię funkcjonariuszy Polskiej Policji Państwowej, którzy w wagonach bydlęcych transportowani byli do obozów specjalnych NKWD na terenie Ostaszkowa, Kalinina, Starobielska. To właśnie na przełomie 1939 roku i 1940 jeńcy tych obozów, przetrzymywani byli w nieludzkich warunkach, m.in. w obozie w Ostaszkowie. Stamtąd transportowani byli do obozu w Kalininie, gdzie strzałem w tył głowy wykonywano na nich egzekucję. Ich ciała przewożono do miejscowości Miednoje, gdzie grzebano je w dołach śmierci. Ostaszków, Kalinin i Miednoje, to miejsca, które są nierozerwalnie związane z etosem policyjnej służby.

Jarosław Olbrychowski podkreślał, że pomimo upływu czasu, najwyższe wartości dla funkcjonariuszy pozostają niezmienne. Opowiadając o historii przedwojennej Policji Państwowej promował służbę w niebieskich szeregach. Podkreślał, że zawód policjanta zawsze powinien być odbierany jako odpowiedzialna, ale jednocześnie wdzięczna i zaszczytna służba pełniona na rzecz społeczeństwa i dla bezpieczeństwa mieszkańców.

 

  • skrin ekranu prowadzonych zajęć w klasie policyjnej. Prowadzący Jan Olbrychowski, Temat Polska Policja Państwowa
  • skrin ekranu prowadzonych zajęć w klasie policyjnej. Prowadzący Jan Olbrychowski, Temat Polska Policja Państwowa
  • skrin ekranu prowadzonych zajęć w klasie policyjnej. Prowadzący Jan Olbrychowski, Temat Polska Policja Państwowa
Powrót na górę strony