Informacje

"Bełchatów Bezpieczny dla Seniora”– kolejna debata społeczna dla bezpieczeństwa Seniorów już za nami

Bełchatowscy policjanci, w trosce o bezpieczeństwo osób starszych, zorganizowali debatę społeczną. W Klubie Seniora "Bajka" w Bełchatowie mundurowi rozmawiali z mieszkańcami o zagrożeniach. Wiele uwagi poświęcono również właściwym zachowaniom w ruchu drogowym. Nie zabrakło również miejsca na dyskusję na temat problemów, z którymi mieszkańcy borykają się na co dzień.

Debata społeczna "Bełchatów bezpieczny dla Seniora" odbyła się 21 listopada 2022roku, o godz. 15.30, w Klubie Seniora "Bajka" mieszczącym się w budynku Miejskiego Centrum Kultury "Giganty Mocy" w Bełchatowie. Wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu seniorów zorganizowane zostało przez Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie – insp. Grzegorza Czubakowskiego oraz I Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie – mł. insp. Tomasza Jędrzejczyka. Tego typu spotkania mają na celu zacieśnianie współpracy Policji ze społecznością lokalną. Stanowią też okazję do dyskusji i wypracowywania rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i jego okolicy.

W debacie uczestniczyli bełchatowscy policjanci na czele z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie mł. insp. Tomaszem Jędrzejczykiem i Zastępcą Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Arkadiuszem Inowłodzkim, a także Seniorzy zrzeszeni w Klubie Seniora "Bajka" oraz zainteresowani mieszkańcy. Komendant, po przywitaniu gości, podkreślił jak ważnym aspektem w trosce o bezpieczeństwo, zwłaszcza osób starszych, jest współpraca mieszkańców z Policją. Ponieważ spotkanie odbyło się w ramach debaty ewaluacyjnej nadkom. Sylwia Maros w pierwszej kolejności przypomniała uczestnikom o wnioskach zgłoszonych przez mieszkańców podczas debaty inauguracyjnej. Następnie omówiła jak rozwiązano problemy wówczas zgłoszone przez mieszkańców.  Policjantka przypomniała uczestnikom o interaktywnym narzędziu do wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a policją, jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” oraz aplikacja „Moja Komenda”.  Wskazała przy tym, jak skuteczny jest to instrument w rękach mieszkańców, który sprawia, że mieszkańcy mają wpływ na budowę bezpieczeństwa w otaczającym ich terenie.

W dalszej części spotkania funkcjonariusze uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstw. Przypomnieli najpopularniejsze metody stosowane przez przestępców, między innymi na tzw. „wnuczka” i „policjanta”, a także sposoby działania oszustów podających się np. za pracowników spółdzielni, wodociągów, pracowników socjalnych, finalnie okradających osoby starsze w miejscu ich zamieszkania.  

Ważnym punktem spotkania była również problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci odpowiadali uczestnikom spotkania na zadawane przez nich pytania. Jednocześnie wskazywali na rozwiązania w ruchu drogowym, między innymi mówili o możliwość parkowania w konkretnych miejscach w mieście. Mundurowi powołując się na przykłady z policyjnych doświadczeń przypomnieli, jak ważne jest noszenie odblasków, nie tylko w terenie niezabudowanym. Na temat zasad jak być bezpiecznym użytkownikiem ruchu drogowego wypowiedział się Zastępca Naczelnika Ruchu Drogowego. Omówił zagrożenia na jakie narażeni są wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, wskazując prawa oraz obowiązki pieszych, rowerzystów, kierowców.

Spotkanie zakończył I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie  mł.insp. Tomasz Jędrzejczyk. Podkreślił, że taka forma dialogu z mieszkańcami jest szczególnie ważna, gdyż daje możliwość poznania oczekiwań społecznych i przyczynia się do wspólnego kształtowania bezpieczeństwa w rejonie miejsca swojego zamieszkania. Dziękując za udział w spotkaniu wyraził nadzieję na dalszą współpracę, która zaowocuje wzrostem bezpieczeństwa mieszkańców.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • policjanci na debacie z mieszkańcami w klubie Seniora. sala w miejski centru kultury. Umundurowani policjanci siedzą przy stole i rozmawiają z mieszkańcami, seniorami uczestnikami debaty społecznej
  • policjanci na debacie z mieszkańcami w klubie Seniora. sala w miejski centru kultury. Umundurowani policjanci siedzą przy stole i rozmawiają z mieszkańcami, seniorami uczestnikami debaty społecznej
  • policjanci na debacie z mieszkańcami w klubie Seniora. sala w miejski centru kultury. Umundurowani policjanci siedzą przy stole i rozmawiają z mieszkańcami, seniorami uczestnikami debaty społecznej
Powrót na górę strony