PRĘDKOŚĆ, ALKOHOL I NARKOTYKI - działania bełchatowskiej policji
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie każdego dnia prowadzą działania, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Funkcjonariusze kontrolują w jaki sposób kierujący stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości, kontrolują stan trzeźwości kierujących w celu ujawniania i eliminowania tych osób, którzy wsiadają do auta pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Takie działania, które mają na celu wdrożenie kierowcom zasad bezpiecznego poruszania się i właściwego zachowania na drodze, wpływają na zmniejszenie ilości wypadków i kolizji oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach.
W ciągu ostatniego weekendu policjanci z bełchatowskiej drogówki skontrolowali 111 pojazdów i sprawdzili stan trzeźwości ich kierowców. Wylegitymowali także blisko 20 pieszych. W wyniku tych działań mundurowi nałożyli 90 mandatów karnych na kierujących. Ukaranych mandatami karnymi zostało również 6 pieszych. Policjanci ujawnili 48 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Rekordzistą okazał się 38-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego, któremu policjanci zatrzymali prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci zatrzymali również dwóch nietrzeźwych kierowców. W obu przypadkach kierowcy mieli w swoim organizmie blisko dwa promile alkoholu.
Pomimo wielu apeli kierowcy nadal jeżdżą zbyt nieostrożnie. Policjanci proszą o więcej rozsądku. Bądźmy bardziej rozważni, a za kierownicę wsiadajmy trzeźwi. Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) lub pod wpływem środka odurzającego jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat dwóch. Wraz z sądowym wyrokiem traci się także prawo jazdy.
Ponadto panująca obecnie aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Jezdnie mogą być przymrożone, a w związku z tym śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Pamiętajmy, że w wielu różnych miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Zachowajmy ostrożność, by bezpiecznie dotrzeć do celu.