Informacje

Wspólna akcja służb przeciwko dopalaczom

Zatrzymane 23 osoby, przechwycone ponad 2100 opakowań z tzw. dopalaczami, a także blisko 1 kg środków odurzających i psychotropowych, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz mienie o wartości ponad 140 tys. zł – to efekt przeprowadzonych w ostatnich dniach w całym kraju wspólnych kontroli Policji, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Służby Celnej. Zajęte przez służby „dopalacze” będą teraz badane przez biegłych.

Funkcjonariusze Policji, Służby Celnej i pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowali wcześniej wytypowane punkty handlowe, przeprowadzili kilkadziesiąt przeszukań pomieszczeń i pojazdów. W czynnościach brało udział ponad 1000 funkcjonariuszy policji, służby celnej i pracowników inspekcji sanitarnej. W wyniku tych działań zabezpieczono ponad 2 tysiące „środków zastępczych”. W trakcie prowadzonych czynności ujawniono także blisko 1 kilogram środków odurzających i substancji psychotropowych. Funkcjonariusze policji zabezpieczyli ponad 10 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową. Dodatkowo w trakcie prowadzonych wspólnych działań funkcjonariusze Służby Celnej zabezpieczyli kilka automatów do gier. Zatrzymano łącznie 23 osoby, wobec których wszczęto postępowania przygotowawcze i na tę chwilę przedstawiono 7 zarzutów. Zabezpieczono mienie o łącznej wysokości ponad 140 tys. zł. W sprawie ujawnionych i zabezpieczonych substancji, dla ostatecznej kwalifikacji kluczowa będzie opinia biegłych wskazująca zawartość zabezpieczonych środków. Czynności procesowe trwają.

W akcję włączyli się również policjanci z województwa łódzkiego, którzy skontrolowali 14 miejsc gdzie mogło dochodzić do handlu środkami zastępczymi. W Łodzi, Bełchatowie, Pabianicach i Tomaszowie Mazowieckim policjanci zabezpieczyli blisko 1200 sztuk tzw. dopalaczy. Poza tym podczas działań policjanci przechwycili blisko 30 gramów narkotyków a także ponad 140 tysięcy złotych prawdopodobnie pochodzących ze sprzedaży środków. Dodatkowo w rękach stróżów prawa znalazło się ponad 10400 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Podczas prowadzonych działań policjanci zatrzymali 9 osób. Przeprowadzone przez policjantów działania wskazują, że w wytypowanych sklepach stacjonarnych na terenie Łodzi nie odbywa się handel dopalaczami. Mimo tych ustaleń policjanci zajmujący się rozpracowywaniem przestępczości narkotykowej posiadali informacje, że sprzedaż może odbywać się w prywatnych mieszkaniach i z samochodów. W wyniku tych działań w rękach stróżów prawa znalazło się trzech mężczyzn, dwie kobiety i zabezpieczono ponad 1,3 kilograma środków zastępczych oraz ponad 140 tysięcy złotych.

28 grudnia 2016 roku policjanci pojawili się przed jedną z kamienic przy ulicy Korzeniowskiego w Łodzi. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że sprzedaż dopalaczy prowadzona jest w bramie przez kobietę i mężczyznę. Jedna z osób sprzedaje towar a druga obserwuje okolicę pod kątem ewentualnych kontroli. Prowadzona obserwacja potwierdziła ustalenia funkcjonariuszy, którzy wylegitymowali kilka osób będące w posiadaniu torebek z suszem.  Wstępnie potwierdzono, że są to środki zastępcze. Policjanci we wspomnianej bramie zatrzymali 19-latka, przy którym ujawnili kilkanaście torebek z suszem roślinnym. Podczas interwencji funkcjonariusze zauważyli innego mężczyznę, który wyrzucił przez płot na sąsiednią posesję dwie reklamówki. Szybko okazało się, że znajdowały się w nich znaczne ilości dopalaczy. 21-latek został zatrzymany. W ręce policjantów trafił również 47-letni ojciec mężczyzny, który próbował utrudniać podjętą interwencję. W konsekwencji funkcjonariusze przeszukali mieszkanie zatrzymanych gdzie odnaleźli kolejne substancje i wagę do ich warzenia. Dodatkowo w mieszkaniu na poczet przyszłych kar zabezpieczyli blisko 22 tysiące złotych. W lokalu zatrzymano dwie kobiety w wieku 44 i 27 lat. Policjanci dotarli również do innego lokalu będącego w dyspozycji zatrzymanych osób, gdzie zabezpieczyli blisko 4500 złotych, kolejną wagę oraz sejf a także pudełka i torebki z suszem roślinnym i białymi kryształkami. W pomieszczeniu gospodarczym należącym do rodziny znajdującym się na podwórku policjanci znaleźli broń typu Walter a także amunicję. Zabezpieczony pistolet został zabezpieczony do badań. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze wykorzystywali psy służbowe wyspecjalizowane w wykrywaniu narkotyków. Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze zabezpieczyli  łącznie ponad 1000 torebek z suszem roślinnym o wadze ponad 1150 gramów. Dodatkowo opakowania z białymi kryształkami  co łącznie stanowi ponad 1350 gramów środków zastępczych. W sejfie znajdowało się ponad 113 tysięcy złotych. Łącznie więc funkcjonariusze zabezpieczyli do prowadzonej sprawy ponad 141 tysięcy złotych. Zgromadzony materiał dowodowy zostanie teraz przekazany do prokuratury. Zatrzymani już usłyszeli zarzuty. Wobec trzech mężczyzn prokurator  wystąpił do sądu z wnioskami o tymczasowe aresztowanie.

W Bełchatowie policjanci wspólnie z pracownikami Państwowej Inspekcji Sanitarnej dotarli do  wytypowanych punktów. W pierwszym z nich, znajdującym się na osiedlu Dolnośląskim, podczas przeprowadzonej akcji zabezpieczono łącznie 72 opakowania różnych środków zastępczych. Punkt ten został zamknięty i zaplombowany. Dopalacze, stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie są w Polsce ustawowo zakazane. Zwalczając ten proceder policja współpracuje z Państwową Inspekcją Sanitarną. Każda informacja wpływająca do policji jest dokładnie sprawdzana, a miejsca, w których może dochodzić do handlu dopalaczami, są systematycznie kontrolowane. Policjanci regularnie asystują pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy kontrolach punktów sprzedaży dopalaczy oraz przy zabezpieczeniu podejrzanych specyfików, które następnie są poddawane szczegółowym badaniom.

W ramach akcji  tomaszowscy kryminalni ustalili, iż w jednej z miejscowości w gminie Inowłodz 23 latek może posiadać narkotyki. 28 grudnia policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz przewodnik z psem do wyszukiwania zapachu narkotyków zapukali do mieszkania 23 latka. Zaskoczony poranną wizyta mundurowych podejrzewany twierdził, że nie posiada takich środków w domu. Policyjny pies Gabazo natychmiast przystąpił do pracy, bezbłędnie wskazywał policjantom ukryte środki odurzające. W miejscu zamieszkania podejrzewanego policjanci zabezpieczyli dwie dilerki foliowe z metaamfetaminy o łącznej wadze 18,24 gramów, dilerkę foliową z suszem roślinnym ze wskazaniem na marihuanę oraz trzy dilerki z białym proszkiem. Mężczyzna został przesłuchany, wcześniej nie miał konfliktów z prawem. Zabezpieczone substancje zostały będą zbadane w policyjnym laboratorium. 58-letni mieszkaniec Tomaszowa, usłyszał zarzuty posiadania wyrobów bez polskich znaków skarbowych. Do mężczyzny mieszkającego w centrum Tomaszowa weszli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Policjanci mieli sygnały, że podejrzany w swoim domu może posiadać papierosy bez akcyzy. Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych  policjanci znaleźli 10460 sztuk papierosów i 0,75 kg tytoniu bez polskich znaków skarbowych. Podejrzanemu zostały przestawione zarzuty paserstwa akcyzowego zagrożone karą do 2 lat więzienia i wysoka grzywna.

Dopalacze zawierają w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane. Sprzedawcy tych specyfików za wszelką cenę próbują jednak obejść obowiązujące w tym zakresie przepisy i zakazane substancje oferują w nielegalnej sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy kadzidła.Pomiędzy służbami następuje stałą wymiana informacji. Każdy sygnał o miejscach, w których może być prowadzona sprzedaż dopalaczy jest dokładnie sprawdzany a miejsca, w których może dochodzić do handlu dopalaczami są systematycznie kontrolowane.Pod numerem 800-060-800 działa bezpłatna, całodobowa infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń dotyczących posiadania czy też handlu tzw. dopalaczami prosimy o kontakt z Policją!

(KGP/ KWP Łódź/ KPP Tomaszów Maz, Bełchatów/

Powrót na górę strony