BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PODCZAS ZIMOWEGO WYPOCZYNKU
Nadchodzą ferie zimowe. Dla dzieci i młodzieży to okres odpoczynku od obowiązków szkolnych, od nauki, to wyczekiwany czas relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich rodziców i opiekunów, to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa naszych dzieci. Natomiast dla policjantów to okres intensywnej pracy. Funkcjonariusze będą kontrolować m.in. pojazdy przewożące dzieci, będą sprawdzać trzeźwości i uprawnienia kierujących, kontrolować stan techniczny samochodów i autokarów. Policyjne patrole będzie można spotkać wszędzie tam, gdzie młodzież lubi spędzać wolny czas. Mundurowi pojawią się w parkach, halach sportowych, odwiedzą też baseny, lodowiska oraz galerie handlowe. Policjanci będą pilnować porządku oraz reagować na każde niebezpieczne zachowanie. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych.
Ferie w miejscu zamieszkania
Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone.
Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Dlatego przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno się odbywać ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych i przy zapalonym zielonym świetle.
Należy pamiętać o noszeniu odblasków. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski powinny być umieszczone na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas, będziemy mieli pewność, że jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.
Pamietajmy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby do zabaw na śniegu, zjazdów na nartach, sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic.
Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
Pod żadnym pozorem nie można wchodzić na lód na zamarzniętych zbiornikach wodnych, stawach, jeziorach. O tragedię nie trudno. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem. Do zabaw na lodzie wybierajmy miejsca specjalnie do tego przeznaczone.
Trzeba też pamiętać, że podczas zabaw na śniegu i lodowisku musimy właściwie zabezpieczyć swoje wartościowe przedmioty przed ich utratą.
PUNKT KONTROLI AUTOBUSÓW
Aby zapewnić bezpieczny dojazd do miejsc wypoczynku i powrót do domów funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bełchatowie kontrolować będą autobusy, dokonując sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, jak i w uzasadnionych przypadkach - sprawdzenia stanu trzeźwości kierujących. Zapotrzebowanie na taką kontrolę należy telefonicznie zgłosić naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego bełchatowskiej komendy pod numer telefonu 446355237 (miejsce kontroli jest stałe - parking przy Al. Staszica w Bełchatowie, obok Hotelu Sport).