Informacje

Wypadki z udziałem rowerzystów. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa na drodze!

Chwila nieuwagi, brak ostrożności kierujących wystarczą aby zostać uczestnikiem niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w dużej mierze zależy od nich samych. Po raz kolejny prosimy o ostrożność i przewidywanie zagrożenia na drogach.

Policjanci wyjaśniają okoliczności dwóch wypadków drogowych z udziałem rowerzystów, które miały miejsce w miniony weekend.

  • Do pierwszego zdarzenia doszło 14 czerwca 2024 roku przed godziną 16.00, na ulicy Częstochowskiej w Bełchatowie. Policjanci ustalili, że kierująca oplem astrą, wykonując manewr skrętu w ulicę Tkacką, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującej jednośladem i doprowadziła do potrącenia cyklistki. Na szczęście skończyło się na niegroźnych stłuczeniach 36-letniej rowerzystki, która została przewieziona do bełchatowskiego szpitala. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi.
  • Kolejne potrącenie rowerzysty miało miejsce 15 czerwca 2024 roku, przed godziną 10.00, na ulicy Zachodniej w Zelowie. Kierujący peugotem, który jechał w kierunku miejscowości Bachorzyn potrącił rowerzystę przejeżdżającego z prawej na lewą stronę drogi. Z ustaleń policjantów wynika, że cyklista, bez wcześniejszego zasygnalizowania, wykonał manewr skrętu i wjechał bezpośrednio przed jadący pojazd. W wyniku potrącenia 63-letni rowerzysta, z obrażeniami odniesionymi na skutek zdarzenia, został przetransportowany do szpitala. Uczestnicy wypadku byli trzeźwi.

Na miejscu zdarzeń drogowych pracowały służby ratunkowe. Policjanci wykonali oględziny miejsca zdarzenia, pojazdów oraz jednośladów. Ustalili i przesłuchali świadków. Wszystkie szczegóły i okoliczności wypadków pod nadzorem prokuratury wyjaśniają teraz śledczy.

Pamiętajmy! Nie ważne czy prowadzimy samochód, motocykl, czy rower - w trosce o siebie i innych uczestników ruchu drogowego musimy stosować się do obowiązujących przepisów, zasad bezpieczeństwa oraz zachować zdrowy rozsądek na drodze. Bezpieczeństwo na drodze zależy od nas wszystkich. Każdy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów, zachowania ostrożności i koncentracji na drodze. Musimy mieć świadomość, że poruszając się jednośladem, nie chroni nas karoseria, poduszki powietrzne czy inne systemy bezpieczeństwa. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi bądź nawet tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim, stwierdzenie „mieć oczy dookoła głowy” jest świetną radą dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Należy też bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów i zasad bezpiecznej jazdy.

Z policyjnych analiz wynika, że przyczyny wypadków drogowych z udziałem rowerzystów są bardzo różne. Błędy leżą zarówno po stronie kierowców, nie uwzględniających praw tych użytkowników dróg, jak i po stronie samych rowerzystów. Bez względu na winę, zawsze po zdarzeniu drogowym pozostaje żal i pytanie - czy nie można było go uniknąć?

Jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na drogach z udziałem rowerzystów jest łamanie przepisów ruchu drogowego przez samych kierujących jednośladami. Często rowerzyści zapominają o upewnianiu się czy mogą bezpiecznie skręcić w inną drogę i sygnalizowaniu takiego manewru. Nagły wjazd na środek jezdni może się skończyć groźnie. Niebezpiecznym miejscem dla rowerzystów jest również każde skrzyżowanie. Tu bezwzględnie potrzebna jest znajomość i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Ustąpienie pierwszeństwa innym pojazdom (np. nadjeżdżającym z prawej strony), zatrzymanie się przed znakiem STOP, czy na czerwonym świetle to zasada, której łamanie może kosztować nawet życie.
Na bezpieczeństwo rowerzystów na drodze duży wpływ ma odpowiednie wyposażenie ich pojazdów w niezbędne urządzenia. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

  • światła: z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, a z tyłu -jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny),
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

Przypominamy, że na bezpieczeństwo rowerzystów ma wpływ wiele czynników, począwszy od pory dnia i warunków pogodowych. Najważniejsze są jednak zachowania samych rowerzystów oraz kierujących pojazdami, a przede wszystkim przestrzeganie obowiązujących zasad i przepisów ruchu drogowego oraz umiejętność przewidywania niebezpiecznych sytuacji.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • miejsce wypadku drogowego, samochód osobowy potrącił rowerzystę. na drodze stoi samochód osobowy, rower leży na poboczu, obok radiowóz policyjny, droga, w tle pojazdy.
    miejsce zdarzenia drogowego w Zelowie
Powrót na górę strony