Informacje

„Niechronieni”- akcja bełchatowskich policjantów

16 stycznia 2017 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie prowadzili koleją akcję pod kryptonimem „Niechronieni”. Działania prowadzone pod tym hasłem, ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Policjanci zwracają szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy i rowerzysta, a także na przestrzeganie przepisów prawa przez niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci sprawdzają czy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, czy stosują się do sygnalizacji świetlnej.

Piesi w okresie zimowym stanowią najbardziej zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Częste opady deszczu i śniegu wpływają na stan jezdni, powodując, że droga hamowania pojazdu niebezpiecznie się wydłuża. Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników, w dużej mierze może zależeć od zachowania samego pieszego. Od jego rozwagi i ostrożności może w wielu przypadkach zależeć jego życie, a także życie i zdrowei osób przebywających pod jego opieką podczas przechodzenia przez jezdnię, chodzi tutaj w szczególności o dzieci będące pod opieką swoich rodziców. Nagminnie zdarza się, że pieszy przechodzi przez jezdnię w miejscu niedozwolonym i niebezpiecznym, wielokrotnie na czerwonym świetle. Błąd jaki popełnia pieszy może okazać się tragiczny w skutkach. Dlatego policjanci podczas akcji "Niechronieni" zwracali szczególną uwagę na osoby przechodzące przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, na pieszych niestosujących się do sygnalizacji świetlnej. Funkcjonariusze interweniowali też w przypadkach nagłych wtargnięć na jezdnię, a także reagowali w sytuacjach gdy pieszy szedł niewłaściwą stroną jezdni. Pod lupą byli też kierowcy. Policjanci kontrolowali, czy zachowują szczególną ostrożność w okolicach przejść dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych z udziałem pieszego. Mundurowi reagowali na każde niewłaściwe zachowanie na drodze kierowców, sprawdzali również stan trzeźwości kierujących oraz kontrolowali prędkość.  

Policyjne akcie „ Niechronieni” to działania prowadzone cyklicznie i mają na celu eliminowanie zagrożeń w ruchu drogowym oraz poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, głównie pieszych. W czasie takich działań policjanci zwracają uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych oraz reagują na wykroczenia popełniane przez kierujących.

Podczas wczorajszej akcji „ Niechronieni” policjanci byli wzywani do 2 kolizji drogowych, ujawnili 31 wykroczeń popełnionych przez kierujących, 1 wykroczenie popełnione przez rowerzystę oraz 69 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Policjanci  łącznie nałożyli 50 mandatów karnych oraz zastosowali 51 pouczeń.

Apelujemy do pieszych, aby dbali o swoje bezpieczeństwo!

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych powoduje, że są oni o zmroku znacznie lepiej widoczni w światłach samochodu. Nawet jeśli popełniają błędy np. poruszają się niewłaściwą stroną jezdni, kierowca dostrzega ich znacznie wcześniej niż osoby, które nie posiadają takich elementów, i wcześniej może zmniejszyć prędkość aby bezpiecznie ominąć pieszego. Obecnie elementy odblaskowe są dostępne w różnej formie: zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i inne..

Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, którzy także powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w prawidłowe oświetlenie, a także nosić na ubraniu dodatkowe elementy odblaskowe np. kamizelki, opaski. W warunkach pogarszającej się widoczności bardzo dużą rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające. W warunkach złej widoczności światła należy włączyć.

Na drogach - głównie tych, które prowadzą przez niewielkie miejscowości, gdzie nie ma chodników dla pieszych ani ścieżek rowerowych - można spotkać pieszych i rowerzystów poruszających się poboczem bądź jezdnią. Niestety, nie wszyscy piesi i rowerzyści korzystają z rad policjantów i noszą elementy odblaskowe. Kierowcy muszą być przygotowani, że o tej porze roku niechronionego uczestnika ruchu często zobaczą w ostatniej chwili. Powinniśmy zatem jeździć wolniej, uważać w miejscach słabo oświetlonych, zdecydowanie zwalniać przed przejściem dla pieszych.

Policja przypomina: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

 

 

Powrót na górę strony