Informacje

Policja ostrzega przed tzw. oszustwami „na policjanta”

Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Coraz więcej osób starszych wykazuje się czujnością i nie daje się oszukać. Jednakże metody wyłudzeń od seniorów pieniędzy nie przestają być modyfikowane. Ostatnio bełchatowska policja odnotowała oszustwo tzw. metodą „na policjanta”. W związku z tym apelujemy o ostrożność !

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Jednak wyobraźnia oszustów nie zna granic. Wymyślają oni coraz to nowe sposoby, wykorzystując zaufanie obywateli do funkcjonariuszy policji, chęć niesienia pomocy i "dobre serce" seniorów. Ofiarami oszustów padają zazwyczaj starsze osoby. Sprawcy podający się za funkcjonariusza policji „polecają” przekazać pieniądze. Policja informuje, że policjanci w ten sposób nie działają i w takich przypadkach możemy mieć pewność, że rozmawiamy z oszustem. W takich sytuacjach należy natychmiast skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 997.

Do takiego zdarzenia doszło 17 stycznia 2017 roku w Bełchatowie, gdzie  pokrzywdzoną została 83-letnia mieszkanka Bełchatowa. Sprawca dzwoniąc do kobiety na numer stacjonarny przedstawił się jako funkcjonariusz policji.  Poinformował, że jej córka i wnuczka miały wypadek i są w szpitalu. Oświadczył, że kobiety unikną odpowiedzialności za spowodowanie wypadku jeżeli ona przekaże policji wszystkie oszczędności jakie posiada w domu. Oszust oznajmił, że po pieniądze zgłosi się kurier. Wystraszona o swoich bliskich  kobieta przygotowała kilkadziesiąt tysięcy złotych i zgodnie z poleceniem przekazała je mężczyźnie, który zapukał do jej drzwi.  

Policjanci poszukują teraz sprawców i apelują o ostrożność  oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, którym nigdy nie należy przekazywać pieniędzy.

 

Jak należy postąpić:

  • W przypadku odebrania telefonu z poleceniem przekazania pieniędzy policjantowi,  należy o takiej sytuacji zawsze pilnie  poinformować Policję, samodzielnie wybierając numer alarmowy 997 i jeśli jest to tylko możliwe z innego aparatu telefonicznego,
  • Nigdy, pod żadnym pozorem, nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania,
  • W przypadku prośby o pilną pożyczkę dla kogoś z rodziny należy bezwzględnie skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który o nią prosi, aby upewnić się czy nie mamy do czynienia z oszustem,
  • Nigdy nie należy  działać w pośpiechu, oszuści działają tak aby wywrzeć na nas presję, aby osiągnąć swój cel,
  • We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112,  jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu,
  • Jeżeli nie wiemy jak się zachować - poinformujmy o całej sytuacji swoją rodzinę, najbliższych, sąsiadów, znajomych zanim podejmiemy kroki wypłaty lub przekazania swoich oszczędności oszustom.

PAMIĘTAJMY

Policjanci nigdy nie dzwonią w celu odebrania, przekazania pieniędzy. Jeżeli następuje kontakt telefoniczny to tylko w celu umówienia się na wykonanie czynności służbowych (przesłuchania, rozpytania), bądź przekazania informacji od osoby zatrzymanej, jeżeli ta wskaże osobę jaką trzeba powiadomić.

Powrót na górę strony