Informacje

Świadek uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy

Kara do 2 lat pozbawienia wolności grozi 49-latkowi, który kierował autem mając ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialną jazdę uniemożliwił mu czujny obywatel, który zareagował na zagrożenie. Interweniującemu mieszkańcowi Szczercowa dziękujemy za wzorową postawę.

11 lipca 2023 roku, tuż przed godziną 11.00, dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierowcy osobówki, któremu dalszą jazdę uniemożliwił przypadkowy świadek. Zdarzenie miało miejsce w Szczercowie, w rejonie kościoła przy ulicy Częstochowskiej. Policjanci z Posterunku w Kleszczowie, którzy wysłani byli na interwencję zastali tam zgłaszającego oraz ujętego nietrzeźwego kierowcę samochodu marki Renault. Ustalili, że świadek zdarzenia jadąc drogą od strony Bełchatowa w kierunku Szczercowa zwrócił uwagę na sposób jazdy samochodu jadącego przed nim. Kierowca renaulta miał problem z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy, co jakiś czas zjeżdżał na pobocze oraz do osi jezdni. Finalnie kierowca renaulta zatrzymał auto w Szczercowie pod jednym z miejscowych sklepów i chwiejnym krokiem wszedł do punktu handlowego. O całej sytuacji świadek zdarzenia poinformował policję, a sam uniemożliwił dalszą jazdę nieodpowiedzialnemu kierowcy. Czujny obywatel stanął przy aucie podejrzewanego i poczekał aż kierowca wróci do swojego samochodu. Kiedy mężczyzna wyszedł ze sklepu zorientował się, że został przyłapany na gorącym uczynku. W rozmowie z policjantami 49-letni mieszkaniec powiatu bełchatowskiego tłumaczył, że pił alkohol po sprzeczce ze swoim pracodawcą. Mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz musi się liczyć z dalszymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oprócz dotkliwych konsekwencji finansowych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci dziękują za wzorową obywatelska postawę i reakcję na zagrożenie. Pijani kierowcy to realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Taką osobę należy niezwłocznie przekazać policji.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony