Informacje

Dziękujemy za reakcję na zagrożenie

Bełchatowscy policjanci zatrzymali 67-latka, który kierował suzuki mając w organizmie blisko 3 promile alkoholu. W wyeliminowaniu z ruchu drogowego nieodpowiedzialnego kierowcy pomogli przypadkowi świadkowie, którzy zareagowali na zagrożenie. Czujni obywatele zabrali mężczyźnie kluczyk ze stacyjki i na miejsce wezwali patrol policji. Interweniującym świadkom zdarzenia dziękujemy za obywatelską postawę! Apelujemy o rozsądek i trzeźwość za kierownicą.

W niedzielę, 16 lipca 2023 roku, o godz. 18.10 policjanci z bełchatowskiej drogówki byli wezwani na miejsce obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy osobówki. Okazało się, że przypadkowi świadkowie niebezpiecznego zachowania na drodze uniemożliwili dalszą jazdę pijanemu kierowcy. Na miejscu policjanci zastali zgłaszających oraz podejrzewanego. Świadkowie zdarzenia przekazali policjantom kluczyki od auta sprawcy. Jeden z interweniujących obywateli poinformował mundurowych, że jadąc w kierunku Łękińska zwrócił uwagę na jadący przed nim samochód marki Suzuki. Kierujący nim mężczyzna nie trzymał prawidłowego toru jazdy, co jakiś czas zjeżdżał z drogi na pas zieleni, jechał też całą szerokością jezdni, stwarzając zagrożenie również dla pojazdów jadących z przeciwnego kierunku. Kierowca osobówki, który jechał z przeciwnego kierunku musiał gwałtownie zjechać na pobocze aby uniknąć czołowego zderzenia z suzuki. W tej sytuacji świadek jadący za nieodpowiedzialnym kierowcą natychmiast zareagował. Wyprzedził suzuki i zajechał drogę zmuszając go do zatrzymania pojazdu. W tym czasie drugi z interweniujących obywateli zabrał podejrzewanemu kluczyki ze stacyjki. Mundurowi sprawdzili trzeźwość 67-latka, który był w stanie upojenia alkoholowego. Okazało się, że wydmuchał on blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany, stracił już swoje uprawnienia do kierowania pojazdami. Śledczy przesłuchali świadków zdarzenia. Mężczyzna po wytrzeźwieniu w policyjnym areszcie usłyszy zarzuty, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

To już kolejny przypadek, kiedy obywatele wyraźnie sprzeciwiają się takim nieodpowiedzialnym zachowaniom na drodze i co ważne reagują, powiadamiają służby. Nie zawsze trzeba samemu ujmować osoby podejrzanie się zachowujące, ważne, by o swoich przypuszczeniach powiadamiać policję i nie pozwalać, by pijani kierowcy poruszali się po drogach i zagrażali niewinnym osobom.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara finansowa i zakaz kierowania pojazdami. Interweniującym świadkom zdarzenia dziękujemy za obywatelską postawę!
Warto wiedzieć, że ujęcie obywatelskie wynika z treści art. 243. Kodeksu Postępowania Karnego, który mówi o tym, że „ § 1 Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. § 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.”

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony