Informacje

Policyjne rozmowy z młodzieżą o handlu ludźmi, współczesnej formie niewolnictwa

W ramach obchodzonego dziś Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi, bełchatowscy profilaktycy rozmawiali z uczniami szkół średnich, omawiając skale i formy tego przestępstwa. Uświadamiali młodzież jak uniknąć zagrożeń.

Handel ludźmi to współczesna forma niewolnictwa, a 18 października - Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi to dzień, który zwraca uwagę na formy i skalę tego przestępstwa. Choć może się wydawać, że nie ma takiego problemu, to policyjne statystyki mówią, że handel ludźmi jest najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie. Handel ludzi to głównie praca przymusowa, żebractwo, zmuszanie do różnych przestępstw, które godzą w najwrażliwsze sfery życia człowieka, jego godność i prawo do decydowania o sobie. Głównym celem działań policyjnych profilaktyków w tym zakresie jest edukacja głównie młodzieży szkolnej, aby była świadoma, że taki problem istnieje, by w obliczu ewentualnego zagrożenia nigdy nie paść ofiarą takiego przestępstwa.
Bełchatowscy profilaktycy oraz policjanci z posterunków podległych miejscowej komendzie, przy wsparciu dzielnicowych i we współpracy z gronem pedagogicznym placówek oświatowych sukcesywnie organizują spotkania z młodzieżą szkół średnich omawiając problematykę handlu ludźmi. Wyjaśniają, jakie formy przybiera to przestępstwo.  Funkcjonariusze uczą, że współczesny handel ludźmi rozpatrywać można jako współczesny przejaw niewolnictwa, wykorzystywania cudzej pracy i traktowania ludzi jako własności, nad którą ma się w pełni nieograniczoną władzę i możliwość decydowania. Policjanci uświadamiają młodzież, że na zetknięcie się z grupami przestępczymi trudniącymi się handlem ludźmi narażone są nie tylko osoby planujące wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, ale również młodzi ludzie wyjeżdżający na wakacyjny wypoczynek. Przede wszystkim mundurowi przestrzegają, by odpowiednio przygotować się do każdego wyjazdu za granicę, aby nie paść ofiarą handlu ludźmi. Przed wyjazdem trzeba rzetelnie sprawdzić czy praca jest legalna i jak najwięcej dowiedzieć się o pośredniku i potencjalnym pracodawcy, a przede wszystkim by decyzji o wyjeździe nie podejmować zbyt pochopnie. Pokusa łatwego i szybkiego zarobku, ufność w kontaktach z nieznajomymi, również  naiwność i łatwowierność w kontaktach, może nieodwracalnie zmienić życie, a propozycja interesującej, dobrze płatnej pracy może okazać się niebezpieczną pułapką.

Pamiętajmy: Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą - w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony