(Nie)Bezpieczne zakupy w sieci
Zakupy przez Internet to bardzo szybka i wygodna forma zakupów. Ich popularność wzrasta, ponieważ siedząc w domu, przed monitorem, możemy nabyć praktycznie wszystko i nie tracimy czasu na stanie w kolejkach. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja, o czym przekonało się m.in. dwoje bełchatowian, którzy pomimo zapłaconych pieniędzy nie otrzymali zakupionych telefonów komórkowych. Wczoraj zawiadomili o oszustwach bełchatowskich policjantów.
27 września 2017 roku do bełchatowskiej komendy zgłosił się 21-letni mężczyzna, który w połowie września na jednym z portali aukcyjnych zakupił telefon komórkowy. Transakcja nie zakończyła się jednak uczciwie. Mimo, że mężczyzna wpłacił na podane przez sprzedającego konto 2300 zł, to nie otrzymał telefonu. Również wczoraj do policjantów zgłosiła się 42-letnia bełchatowianka, która zawiadomiła, że za pomocą jednego ze znanych portali internetowych chciała zakupić telefon dla córki. Po ustaleniu ze sprzedawcą warunków zakupu i wpłaceniu na jego konto zaliczki w wysokości 320 zł kontakt ze sprzedającym się urwał. Kobieta do tej pory nie doczekała się ani towaru, ani zwrotu pieniędzy. Niestety nie są to odosobnione przypadki. W ostatnim czasie, bełchatowscy funkcjonariusze przyjmują wiele podobnych zawiadomień, dlatego warto zapamiętać kilka cennych porad, które uchronią nas przed oszustami internetowymi.
Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i tzw. super okazji. Zanim damy się nabrać na niską cenę, warto upewnić się czy towar jest pełnowartościowy, czy nie jest uszkodzony i czy w ogóle jest. Dobrze jest zamawiać towar z możliwością płatności przy odbiorze. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Jeżeli otrzymujemy ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, ponieważ telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji". Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa. Jeśli jednak mimo zachowania ostrożności padniemy ofiarą oszusta internetowego i na przykład nie dostaniemy towaru za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na Policję.