Informacje

Pamiętaj o konieczności zasłaniania maseczką nosa i ust. Dbaj o bezpieczeństwo sanitarne!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie wspólnie ze Strażnikami Miejskimi, w trosce o poprawę bezpieczeństwa sanitarnego mieszkańców, kontrolują przestrzeganie obostrzeń w sklepach wielkopowierzchniowych oraz w galeriach handlowych. Znaczący wzrost liczby zakażeń i zgonów wywołanych pandemią koronawirusa wymusza podjęcie zdecydowanych i konsekwentnych działań zmierzających do zdyscyplinowania osób niestosujących się do wprowadzonych obostrzeń.

Policjanci od początku pandemii uczestniczą w działaniach, które mają pomóc nam wszystkim ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, a w konsekwencji wygrać z pandemią. Funkcjonariusze każdego dnia sprawdzają, czy wprowadzone obostrzenia i nakazy sanitarne są przestrzegane i wyciągają konsekwencje wobec tych, którzy je ignorują. Obecnie pandemia przybiera na sile, koronawirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego to czas, kiedy każdy z nas powinien wykazać się odpowiedzialnością i troską o bezpieczeństwo sanitarne. Znaczący wzrost liczby zakażeń i zgonów wywołanych pandemią koronawirusa wymusza podjęcie zdecydowanych i konsekwentnych działań zmierzających do zdyscyplinowania osób niestosujących się do wprowadzonych obostrzeń. Dlatego policjanci z bełchatowskiej komendy wspólnie ze strażnikami miejskimi, wracają do wspólnych patroli. W sklepach, galeriach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej ich zadaniem jest w szczególności kontrolowanie przestrzegania obostrzeń.Funkcjonariusze pojawiać się będą wszędzie tam, gdzie gromadzą się duże skupiska osób, a w szczególności w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych i środkach transportu zbiorowego.

Przypominamy, że od 1 grudnia zmieniły się przepisy dotyczące zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-coV-2, w tym limity osób w obiektach. Według rozporządzenia obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych na siłowniach, w klubach i centrach fitness, muzeach. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek.

Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo - nośmy maseczki i zachowujmy dystans społeczny.

Należy mieć świadoość, że osoby zakażone koronawirusem mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo, a nie stosując się do obowiązku zasłaniania ust i nosa nieświadomie zakazić mogą osoby szczególnie podatne na ciężki przebieg infekcji. Dlatego tak ważne jest odpowiedzialne zachowanie każdego z nas i bezwzględne podporządkowanie się obowiązującym zaleceniom. Taka postawa pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu.

Za niestosowanie się do wprowadzonych w tym zakresie przepisów grozi grzywna w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych.

Niezależnie od tego w przypadku rażących naruszeń, policjanci wnioskować mogą do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o wszczęcie postępowania i ukaranie osób niestosujących się do reżimu sanitarnego na drodze grzywny administracyjnej. Osoby naruszające przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.


Przypominamy!  Nos i usta należy obowiązkowo zasłaniać w przestrzeniach zamkniętych tylko przy użyciu maseczki ochronnej.

Zakładanie maseczki ochronnej obowiązuje m.in. w :

  • w autobusie, pociągu;
  • w kościele i szkole, na uczelni;
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie;
  • na terenach nieruchomości wspólnych (np. na klatkach schodowych);
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedna osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej);
  • w szkołach podczas przerw pomiędzy lekcjami(chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.)
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniego kontaktu z klientem/interesantem;
  • w kinie i teatrze;
  • u lekarza, w przychodni, szpitalu, salonie kosmetycznym i tatuażu;
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie, itp.);

Apelujemy o przestrzeganie obostrzeń.

Wszystkie aktualne zasady i ograniczenia związane z epidemią koronawirusa dostępne są na stronie:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Powrót na górę strony