Informacje

Policyjne działania „Prędkość w rejonach przejść dla pieszych” na drogach powiatu bełchatowskiego

60 skontrolowanych pojazdów, 47 ujawnionych wykroczeń dotyczących przekroczeń prędkości, 2 zatrzymane prawa jazdy to efekt piątkowych działań policjantów bełchatowskiej drogówki na terenie powiatu bełchatowskiego. Pomimo wielu apeli i licznych kampanii społecznych nadal wielu kierowców nie stosuje się do przepisów. Przypominamy, o jeździe z tzw. „bezpieczną prędkością, czyli taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Pamiętajmy, że wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

W piątek, 29 lipca 2022 roku, na terenie województwa łódzkiego policjanci prowadzili całodniowe działania „Prędkość w rejonach przejść dla pieszych”. Mundurowi pełnili służbę wyposażeni w mierniki prędkości, natomiast funkcjonariusze z grupy Speed patrolowali drogi w radiowozach wyposażonych w wideorejestratory. Funkcjonariusze reagowali przede wszystkim na wykroczenia kierowcow związane  z nieprzestrzeganiem dopuszczalnych prędkości, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych. Zdecydowana reakcja skierowana była na wykroczenia kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Policjanci zwracali także uwagę na inne wykroczenia, które mogą być przyczyną zagrożeń w ruchu drogowym.

W całym województwie łodzkim efekt piątkowych dzialań to 976 ujawnionych wykroczeń w tym 801 przekroczeń prędkości, 11 zatrzymanych praw jazdy. Natomiast na terenie powiatu bełchatowskiego policjanci z bełchatowskiej drogówki skontrolowali 60 pojazdów, ujawnili 47 wykroczeń dotyczących przekroczeń prędkości, zatrzymali 2 prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. 29 lipca 2022 roku, policjanci z grupy SPEED, w miejscowości Prądzew najpierw namierzyli  73-letniego kierowcę hyundaia, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 57  km/h. Następnie w ich ręce wpadł 66-letni mieszkaniec Gdańska, kierujący fordem, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 53  km/h. Pomimo wielu apeli i licznych kampanii społecznych nadal wielu kierowców nie stosuje się do przepisów.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżający się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, powinien zmniejszyć prędkość, tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego będącego na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Niestety nadmierna prędkości jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych w tym wypadków. Nadal wypadki drogowe, których przyczyną jest prędkość generują najwięcej ofiar śmiertelnych.

Apelujemy o przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, zwalnianie w miejscach gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest przede wszystkim w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań. Kierowco pamiętaj, prędkość, przecenianie swoich możliwosci, brak ostrożności na drodze prowadzi do tragedii, zwolnij nim będzie za późno!

 

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony