Informacje

Świadek uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy

Do 2 lat pozbawienia wolności grozi 66-latkowi, który kierował osobówką mając ponad promil alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialną jazdę uniemożliwił mu czujny obywatel, który obserwował jego nieodpowiedzialną jazdę i zareagował na zagrożenie. Interweniującemu mieszkańcowi Bełchatowa dziękujemy za wzorową postawę i reakcję na zagrożenie.

16 marca 2023 roku, tuż po północy, policjanci z bełchatowskiej drogówki zostali skierowani na stację paliw przy ulicy Piłsudskiego w Bełchatowie, w związku z informacją o nietrzeźwym kierowcy osobówki. Na miejscu mundurowi ustalili szczegóły zdarzenia. Okazało się, że zgłaszający był świadkiem nieodpowiedzialnego zachowania kierującego samochodem marki Renault. Czujny obywatel, jadąc ulicą Czyżewskiego, zwrócił uwagę na sposób jazdy tym autem. Kierowca nie trzymał toru jazdy, zjeżdżał ze swojego pasa ruchu na chodnik, na skrzyżowaniu ulic miał problem z wykonaniem manewru skrętu. W tej sytuacji bełchatowianin o wszystkim poinformował policję. Jednocześnie cały czas jechał za podejrzewanym i obserwował jego zachowanie na drodze. Ostatecznie nieodpowiedzialny kierowca wjechał na stację paliw przy ulicy Piłsudskiego, wysiadł z auta i chwiejnym krokiem poszedł w kierunku budynku stacji. Do samochodu wrócił z alkoholem, wsiadł za kierownicę i chciał odjechać. Dalszą jazdę uniemożliwili mu policjanci, którzy byli w stałym kontakcie telefonicznym ze zgłaszającym. Okazało się, że 66-letni kierowca renault był nietrzeźwy, miał ponad promil alkoholu w organizmie. Stracił już uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz musi się liczyć z dalszymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oprócz dotkliwych konsekwencji finansowych grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci dziękują za wzorową obywatelska postawę i reakcję na zagrożenie. Pijani kierowcy to realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Taką osobę należy niezwłocznie przekazać policji.

nadkom. Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony