Doborowy czwartek w bełchatowskiej komendzie
W ramach „doborowego czwartku” bełchatowscy policjanci spotkali się z uczniami III LO w Bełchatowie. Młodzi słuchacze usłyszeli na czym polega służba policjanta ruchu drogowego, technika kryminalistyki, dzielnicowego, funkcjonariuszy zajmujących się pracą z młodzieżą oraz oficera prasowego. Uczniowie dowiedzieli się również, jak krok po kroku wygląda proces rekrutacji do służby w Policji. Zostań jednym z nas!
Z inicjatywy bełchatowskiej policji i we współpracy z Dyrekcją III LO w Bełchatowie odbyło się spotkanie z uczniami dotyczące doboru do służby w Policji. Wzięli w niej udział policjanci z bełchatowskiej komendy: nadkom Iwona Kaszewska, sierż. szt. Woletta Kotecka, sierż szt. Piotr Noweta, asp. szt.. Edward Krypa, asp.szt.. Jarosław Popławski oraz post. Patryk Jabłoński. Spotkanie poświęcone było kwestiom doboru do służby w policji. Mottem przewodnim prelekcji było „ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS”. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak wygląda proces rekrutacji do służby w policji, kto może pełnić służbę w Policji, a także o możliwościach rozwoju zawodowego w niebieskich szeregach, wykorzystywaniu zdobytej wiedzy i poszerzaniu swoich umiejętności w szeregach policji. Młodzież mogła wysłuchań informacji na temat służby policjanta ruchu drogowego, technika kryminalistyki, funkcjonariuszy zajmujących się pracą z młodzieżą oraz oficera prasowego i dzielnicowego. Ogromne zainteresowanie młodzieży wzbudziła prelekcja technika kryminalistyki aspiranta sztabowego Edwarda Krupy, doświadczonego specjalisty, policjanta z 22-letnim stażem w tej dziedzinie. Policjant opowiadał o swojej wieloletniej służbie i zdobytym przez lata doświadczeniu. Wyjaśnił, że zadaniem każdego technika kryminalistyki jest opisanie i pokazanie rzeczywistości dokładnie takiej, jaką się zastanie na miejscu zdarzenia. W tym celu zawsze trzeba ujawnić, zabezpieczyć i utrwalić ślady pozostawione przez sprawcę. Czasami jest to skomplikowane ponieważ przestępcy dbają o to, aby posprzątać po sobie wszelkie ślady. Omówił z jakimi śladami można spotkać się na miejscu zdarzenia oraz na czym polega ich zabezpieczenie, utrwalenie, sfotografowanie i udokumentowanie. Podkreślał, że technik kryminalistyki nigdy nie może się cofnąć na miejscu zdarzenia, musi wykonać swoją pracę od początku do końca. Jest odpowiedzialny za znalezienie, zabezpieczenie i utrwalenie śladów oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej, czasem też materiału video. Na pytanie młodzieży o cechy jakie musi posiadać technik kryminalistyki, policjant odniósł się bardzo szczegółowo. Podkreślał, że musi to być osoba, jak każdy policjant, odporna na stres. Musi umieć skupić się na wykonywanej pracy, ponieważ zadanie jakie ma do wykonania na miejscu zdarzenia jest niepowtarzalne. Musi być spostrzegawczym, myśleć analitycznie, żeby postawić najbardziej prawdopodobne hipotezy do danego zdarzenia. Ważne jest opanowanie i oddzielenie swoich emocji od chłodnej oceny sytuacji widzianej okiem fachowca. Ważna jest też umiejętność fotografowania, aby ktoś kogo nie było na miejscu zdarzenia, oglądając dokumentację fotograficzna, mógł sobie wyobrazić, jak wyglądało miejsce przestępstwa czy wypadku. Wyjaśnił, że oględziny miejsca zdarzenia nie trwają kilka minut lecz czasami kilkanaście godzin, a przy trudnych i skomplikowanych sprawach nawet kilka dni, co wymaga udziału kilku techników.
O służbie policjantów zajmujących się bezpieczeństwem w ruchu drogowym opowiedział młodym osobom Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego aspirant sztabowy Jarosław Popławski oraz sierżant sztabowy Piotr Noweta. Charakteryzując tę służbę i opowiadając o zadaniach policjanta z drogówki policjanci jednocześnie rozmawiali z młodzieżą o bezpieczeństwie. Omówili błędy popełniane na drogach przez pieszych oraz młodych kierowców. Podkreślili, że młodzi kierowcy, to grupa, która najczęściej podejmuje wysokie ryzyko związane z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze. Policyjne statystyki wskazują, że to właśnie oni są częściej niż inni sprawcami, ale też ofiarami zdarzeń drogowych, częściej też popełniają wykroczenia na drogach. Niejednokrotnie wynika to z nadmiernej ufności we własne umiejętności, czy chęci popisania się przed rówieśnikami. Brawura, brak ostrożności, jazda z nadmierną prędkością, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, kierowanie pod wpływem alkoholu lub po użyciu środków odurzających powiązane z nieumiejętnością przewidywania zagrożeń często kończą się tragedią na drogach.
Z zaciekawieniem młodzież wysłuchała informacji na temat procesu rekrutacji do służby. Tutaj głos zabrał nowoprzyjęty policjant, który, jak sam stwierdził, wstąpił w szeregi policji chcąc realizować swoje pasje, wykorzystywać swoje dotychczasowe i wieloletnie już doświadczenie zawodowe, by w Policji szukać płaszczyzn dalszego rozwoju zawodowego, by pomagać innym, nieść pomoc tym, którzy potrzebują wsparcia.
Policjanci opowiadając młodzieży o swojej służbie podkreślali, że każdy dzień służby jest inny i przynosi nowe wyzwania, zadania, sytuacje do rozwiązania, zdarzenia gdzie pomagając innym trzeba wykazać się odpowiedzialnością, profesjonalizmem i być odpornym na stres. Nigdy dokładnie nie można przewidzieć okoliczności, które będą towarzyszyć np. w czasie załatwiania interwencji, prowadzenia kontroli drogowej, prowadzenia przeszukania, czy oględzin miejsca zdarzenia, ani np. przebiegu czynności związanych z zatrzymaniem przestępców.
Dziękujemy za to spotkanie i wierzymy, że wśród Was są przyszli funkcjonariusze Policji. Wszystkim uczniom życzymy sukcesów w nauce, a zainteresowanych zapraszamy w szeregi Policji.
nadkom. Iwona Kaszewska