Informacje

Sezon na motocykle – nie zapomnij o bezpieczeństwie

Przyjemna temperatura powietrza, słoneczna pogoda i coraz dłuższy dzień – takie warunki sprawiają, że na naszych drogach coraz częściej zauważamy miłośników jazdy na motocyklu. Aby wrażenia z jazdy były tylko pozytywne, należy pamiętać o bezpieczeństwie i przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu drogowym, kierując się zasadą „wolnej znaczy bezpieczniej”. Policjanci jak zawsze skutecznie reagują na przejawy niebezpiecznej jazdy, a tym samym dbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Jazda na motocyklu dostarcza wielu przyjemnych emocji i warto zadbać o to, aby tylko takie doznania towarzyszyły miłośnikom dwóch kółek. Należy pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu drogowego. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów. Przypominamy, że bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od działań policjantów, ale przede wszystkim od zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się motocykliści. Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze jest przestrzeganie przepisów prawa obowiązujących w ruchu drogowym. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania, zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe, stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Przy tym wszystkim zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku za kierownicą sprawią, że zawsze bezpiecznie dotrzemy do celu. Bardzo ważny jest również stan psychofizyczny z jakim wsiadamy na motocykl. Pamiętajmy, aby nie robić tego, jeśli wcześniej piliśmy alkohol. Nietrzeźwy motocyklista powoduje takie same zagrożenie bezpieczeństwa jak nietrzeźwy kierowca samochodu i jest tak samo traktowany przez przepisy kodeksu karnego.

Apelujemy również do kierowców samochodów, aby pamiętali o jednośladach, zwracali na nie uwagę, chociażby poprzez przysłowiowe "patrzenie w lusterko". Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

W 2023 roku na drogach powiatu bełchatowskiego z udziałem motocyklistów doszło do 15 kolizji oraz 6 wypadków drogowych, w których śmierć poniosła 1 osoba, a 7 zostało rannych. Od stycznia 2024 roku do kwietnia 2024 roku na drogach powiatu bełchatowskiego z udziałem motocyklistów odnotowaliśmy 1 wypadek oraz 1 kolizję. Warto przyjrzeć się również naszej statystyce jeśli chodzi o zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów. W 2023 roku  z ich udziałem doszło do 28 kolizji i 16 wypadków, gdzie rannych zostało 16 cyklistów. Natomiast w okresie od stycznia do kwietnia 2024 roku z udziałem rowerzystów bełchatowska policja odnotowała 1 kolizję drogową oraz 2 wypadki drogowe, w wyniku których 2 osoby odniosły obrażenia.  

Oficjalne otwarcie sezonu motocyklowego wciąż jeszcze przed nami. Jazda na motocyklach dostarcza wielu przyjemnych emocji i warto zadbać o to, aby tylko takie doznania towarzyszyły miłośnikom dwóch kółek. Stosowanie zasad bezpieczeństwa sprawi, że jazda każdym jednośladem oraz samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, miejmy zatem do innych kierujących dużo szacunku oraz pamiętajmy, że to głównie każdy kierowca, uczestnik ruchu drogowego, sam decyduje o wielu czynnikach w trakcie jazdy.

Policjanci jak zawsze skutecznie reagują na przejawy agresji drogowej. W przypadkach ujawnienia niebezpiecznej jazdy, stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dbając o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, mundurowi będą reagować natychmiastowo, surowo traktując piratów drogowych.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Powrót na górę strony