Informacje

Karta rowerowa z bełchatowską policją

Obowiązki związane z przeprowadzeniem praktycznego egzaminu na kartę rowerową z uczniami klas czwartych szkół podstawowych na stałe wpisane są w obowiązki policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Przed każdym egzaminem mundurowi udzielają młodym cyklistom instruktażu, przypominają o obowiązkach rowerzysty i zasadach bezpiecznej jazdy. W tym tygodniu, pod okiem policjantów, egzamin na pierwsze „prawo jazdy” zdawali uczniowie Szkoły Podstawowej w Dobiecinie oraz Szkoły Podstawowej numer 12 w Bełchatowie, tym samym „wkręcając się w bezpieczeństwo”. Gratulujemy.

Wiele dzieci posiada rowery i chętnie z nich korzysta. Aby jednak mogły bezpiecznie poruszać się po drodze, muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Bełchatowie ostatnio odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej w Dobiecinie oraz Szkoły Podstawowej numer 12 w Bełchatowie. Celem wizyty było przeprowadzenie egzaminu praktycznego na kartę rowerową, podczas którego funkcjonariusze oceniali umiejętności młodych cyklistów.

Egzamin podzielony był na dwa etapy. W pierwszej części, która odbyła się wcześniej, kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test. W drugiej części przeprowadzony został sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. Policjanci zwracali uwagę na to jak cykliści radzą sobie z przeszkodami oraz w jaki sposób pokonują trasę, brali też pod uwagę czy właściwie interpretują znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Funkcjonariusze bowiem muszą mieć pewność, że przyszły pełnoprawny uczestnik ruchu drogowego nie stworzy zagrożenia ani dla siebie, ani też innych uczestników w ruchu drogowym.
Wszystkim serdecznie gratulujemy uzyskania pierwszych uprawnień, życząc udanych wycieczek rowerowych i aby zawsze bezpiecznie dotarli do celu.

Warto przypomnieć, że do egzaminu na kartę rowerową mogą przystąpić dzieci, które ukończyły 10 lat. Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania o wydanie tego dokumentu prowadzą nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikację. Egzamin składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

nadkom. Iwona Kaszewska

  • policjanci z bełchatowskiej drogówki udzielający instruktażu przed rozpoczęciem praktycznego egzaminu na kartę rowerową, zdjęcie zrobione na placu szkolnym, obok policjantów stoją rowerzyści.
  • policjanci z bełchatowskiej drogówki udzielający instruktażu przed rozpoczęciem praktycznego egzaminu na kartę rowerową, zdjęcie zrobione na placu szkolnym, obok policjantów stoją rowerzyści.
  • zdjęcie zrobione na placu szkolnym, uczeń rowerzysta pokonuje tor przeszkód podczas praktycznego egzaminu na kartę rowerową.
  • uczniowie rowerzyści przed rozpoczęciem egzaminu praktycznego na kartę rowerową.
Powrót na górę strony